ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 5 mg tabletki powlekaneBrintellix 10 mg tabletki powlekaneBrintellix 15 mg tabletki powlekaneBrintellix 20 mg tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera wortioksetyny bromowodorek odpowiadający 5 mg wortioksetyny (vortioxetinum).
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera wortioksetyny bromowodorek odpowiadający 10 mg wortioksetyny (vortioxetinum).
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera wortioksetyny bromowodorek odpowiadający 15 mg wortioksetyny (vortioxetinum).
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera wortioksetyny bromowodorek odpowiadający 20 mg wortioksetyny (vortioxetinum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana (tabletka).
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
Różowa tabletka powlekana w kształcie migdała (5 x 8,4 mm), z napisem “TL” wyrytym po jednejstronie i “5” po drugiej stronie tabletki.
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
Żółta tabletka powlekana w kształcie migdała (5 x 8,4 mm), z napisem „TL” wyrytym po jednej stronie i „10” po drugiej stronie tabletki.
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
Pomarańczowa tabletka powlekana w kształcie migdała (5 x 8,4 mm), z napisem „TL” wyrytym pojednej stronie i „15” po drugiej stronie tabletki.
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
Czerwona tabletka powlekana w kształcie migdała (5 x 8,4 mm), z napisem „TL” wyrytym po jednejstronie i „20” po drugiej stronie tabletki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Brintellix jest wskazany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych.
2
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Początkowa, zalecana dawka produktu leczniczego Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny raz na dobę u dorosłych w wieku poniżej 65 lat.
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawkę tę można zwiększyćmaksymalnie do 20 mg wortioksetyny raz na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mgwortioksetyny raz na dobę.
Po ustąpieniu objawów depresji zaleca się kontynuowanie leczenia co najmniej przez 6 miesięcy dla utrwalenia odpowiedzi przeciwdepresyjnej.
Przerwanie leczenia
Pacjenci leczeni wortioksetyną mogą przerwać przyjmowanie tego produktu leczniczego w sposóbnagły, bez konieczności stopniowego zmniejszania dawki (patrz punkt 5.1).
Szczególne populacje pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku ≥65 lat należy zawsze stosować, jako dawkę początkową, najmniejsząskuteczną dawkę - 5 mg wortioksetyny raz na dobę. Należy zachować ostrożność lecząc pacjentów wwieku ≥65 lat dawkami większymi niż 10 mg wortioksetyny raz na dobę, ze względu na ograniczonedane dla tej grupy chorych (patrz punkt 4.4).
Inhibitory cytochromu P450
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie można rozważyć zastosowaniemniejszej dawki wortioksetyny, jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dołączony silny inhibitorCYP2D6 (np. bupropion, chinidyna, fluoksetyna, paroksetyna) (patrz punkt 4.5).
Induktory cytochromu P450
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie można rozważyć dostosowanie dawkiwortioksetyny, jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dołączony induktor cytochromu P450 oszerokim zakresie działania (np. ryfampicyna, karbamazepina, fenytoina) (patrz punkt 4.5).
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Brintellix u dzieci wwieku od 7 do 11 lat. Nie ma dostępnych danych (patrz punkt 4.4). Produktu leczniczego Brintellix nienależy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat z ciężkim zaburzeniem depresyjnym (MDD), zewzględu na brak wykazanej skuteczności jego stosowania (patrz punkt 5.1). Bezpieczeństwostosowania produktu leczniczego Brintellix u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie
4.4, 4.8 i 5.1.
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Nie jest wymagana modyfikacja dawki w zależności od czynności nerek ani wątroby (patrz punkt 4.4 i 5.2).
Sposób podawania
Brintellix jest przeznaczony do podawania doustnego.
Tabletki powlekane mo być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.
3
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Jednoczesne stosowanie nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI) lubselektywnych inhibitorów MAO-A (patrz punkt 4.5).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Dzieci i młodzież
Produkt leczniczy Brintellix nie jest zalecany w leczeniu depresji u dzieci w wieku od 7 do 11 lat,ponieważ bezpieczeństwo stosowania i skuteczność wortioksetyny nie zostały ustalone w tej grupiewiekowej. Produktu leczniczego Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat zciężkim zaburzeniem depresyjnym (MDD), ze względu na brak wykazanej skuteczności jegostosowania (patrz punkt 5.1). Ogólnie rzecz biorąc, profil działań niepożądanych wortioksetyny umłodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych, z wyjątkiem częstszych umłodzieży niż u osób dorosłych przypadków bólów brzucha i myśli samobójczych (patrz punkt 4.8 i
5.1). W badaniach klinicznych u dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymizachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (głównie agresja,zachowania buntownicze, gniew) obserwowano częściej niż u pacjentów leczonych placebo.
Samobójstwo/myśli samobójcze lub pogorszenie stanu klinicznego
Depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samouszkodzeń isamobójstwa (zdarzeń związanych z samobójstwem). Ryzyko to utrzymuje się do czasu znaczącejremisji. Ponieważ poprawa może nie nastąpić w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia lub dłużej,pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą, aż do czasu wystąpienia poprawy. Doświadczeniekliniczne wskazuje, że ryzyko samobójstwa może wzrastać na wczesnym etapie powrotu do zdrowia.
U pacjentów ze zdarzeniami związanymi z samobójstwem w wywiadzie lub pacjentów ze znacznienasilonymi myślami samobójczymi przed rozpoczęciem leczenia ryzyko wystąpienia myślisamobójczych lub prób samobójczych jest większe i dlatego powinni być uważnie monitorowanipodczas leczenia. Meta-analiza kontrolowanych placebo badań klinicznych z zastosowaniem lekówprzeciwdepresyjnych u dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wykazała zwiększoneryzyko zachowań samobójczych po podaniu leków przeciwdepresyjnych w porównaniu z placebo, gdypacjent jest w wieku poniżej 25 lat.
Podczas leczenia, a zwłaszcza na wczesnym jego etapie i po zmianach dawki, należy zapewnić ścisłynadzór nad pacjentami, a szczególnie z grupy dużego ryzyka. Pacjentów (oraz ich opiekunów) należypoinformować o konieczności monitorowania wszelkich oznak pogorszenia stanu klinicznego,zachowań lub myśli samobójczych i nietypowych zmian zachowania oraz o konieczności zgłoszeniasię po pomoc medyczną natychmiast po wystąpieniu tych objawów.
Napady drgawkowe
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia napadów drgawkowych.Dlatego należy zachować ostrożność rozpoczynając leczenie wortioksetyną u pacjentów z napadamidrgawkowymi w wywiadzie lub u pacjentów z niestabilną padaczką (patrz punkt 4.5). Leczenie należyzawsze przerwać, jeśli u pacjenta wystąpią napady drgawkowe lub jeśli wzrośnie częstość ichwystępowania.
4
Zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)
Po zastosowaniu wortioksetyny może wystąpić zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespółneuroleptyczny (NMS), choroby potencjalnie zagrażające życiu. Ryzyko wystąpienia SS lub NMSwzrasta podczas jednoczesnego stosowania serotoninergicznych substancji czynnych (w tymtryptanów), produktów leczniczych zaburzających metabolizm serotoniny (w tym inhibitorów MAO),leków przeciwpsychotycznych i innych antagonistów dopaminy. Należy monitorować pacjentów podkątem przedmiotowych i podmiotowych objawów SS lub NMS (patrz punkty 4.3 i 4.5).
Objawami zespołu serotoninowego są zmiany stanu psychicznego (np. pobudzenie, omamy, śpiączka),niestabilność układu wegetatywnego (np. częstoskurcz, zmienne ciśnienie krwi, hipertermia),zaburzenia nerwowo-mięśniowe (np. hiperrefleksja, brak koordynacji) i (lub) objawy ze strony układupokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka). Jeśli objawy te wystąpią, leczenie wortioksetynąnależy natychmiast przerwać i rozpocząć leczenie objawowe.
Mania/łagodny stan maniakalny
Wortioksetynę należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z manią/łagodnymi stanamimaniakalnymi w wywiadzie, a w razie wejścia pacjenta w fazę maniakalną leczenie należy przerwać.
Agresja/pobudzenie
Pacjenci leczeni lekami przeciwdepresyjnymi, w tym wortioksetyną, mogą również odczuwać agresję,złość, pobudzenie i drażliwość. Stan pacjentów i przebieg choroby należy ściśle monitorować.Pacjentów (i ich opiekunów) należy uprzedzić o konieczności zwrócenia się do lekarza w, jeśliwystąpią lub nasilą się zachowania z agresją/pobudzeniem.
Krwawienia
Po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym, w tym wortioksetyny,rzadko zgłaszano występowanie zaburzeń krwawienia, takich jak krwawe wylewy podskórne, plamicai inne zdarzenia krwotoczne, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych.Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe i (lub) produktylecznicze o znanym działaniu na czynność płytek krwi [np. atypowe leki antypsychotyczne ifenotiazyny, większość trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowe lekiprzeciwzapalne (NLPZ), kwas acetylosalicylowy (ASA)] (patrz punkt 4.5) oraz u pacjentów ze znanąskłonnością do krwawień/zaburzeń krwawienia.
Hiponatremia
Hiponatremia, prawdopodobnie spowodowana niewłaściwym wydzielaniem hormonuantydiuretycznego (SIADH), była rzadko zgłaszana po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych odziałaniu serotoninergicznym (inhibitorów SSR, inhibitorów SNR). Należy zachować ostrożność upacjentów z czynnikami ryzyka, takich jak osoby w podeszłym wieku, pacjenci z marskością wątrobylub pacjenci przyjmujący produkty lecznicze, o których wiadomo, że wywołują hiponatremię.Należy rozważyć przerwanie stosowania wortioksetyny u pacjentów z objawami hiponatremii iwdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.
Jaskra
Zgłaszano rozszerzenie źrenic w powiązaniu z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych, w tymwortioksetyny. To działanie rozszerzające źrenicę może spowodować zwężenie kąta przesączania, coz kolei może skutkować wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskrą z zamkniętym kątemprzesączania. Zaleca się ostrożność przy przepisywaniu wortioksetyny pacjentom z podwyższonymciśnieniem wewnątrzgałkowym lub obarczonych ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania.
5
Pacjenci w podeszłym wieku
Dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Brintellix u pacjentów w podeszłym wieku zciężkimi epizodami depresji są ograniczone. Dlatego należy zachować ostrożność lecząc pacjentów wwieku ≥65 lat dawkami większymi niż 10 mg wortioksetyny podawanymi raz na dobę (patrzpunkty 4.2, 4.8 i 5.2).
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Biorąc pod uwagę, że pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należą do wrażliwejpopulacji, a dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Brintellix w tych subpopulacjach sąograniczone, należy zachować ostrożność podczas leczenia tych pacjentów. (patrz punkt 4.2 i 5.2).
Produkt Brintellix zawiera sód
Produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy produkt leczniczy uznaje się za „wolny od sodu”.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wortioksetyna podlega intensywnym przemianom w wątrobie, głównie przez oksydację katalizowaną przez CYP2D6 oraz w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9 (patrz punkt 5.2).
Wpływ innych produktów leczniczych na wortioksetynę
Nieodwracalne nieselektywne inhibitory MAO
Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, wortioksetyna jest przeciwwskazana wewszelkich skojarzeniach z nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO. Nie wolnorozpoczynać leczenia wortioksetyną przez co najmniej 14 dni po zakończeniu leczenianieodwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO. Stosowanie wortioksetyny należy przerwać na conajmniej 14 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO(patrz punkt 4.3).
Odwracalny selektywny inhibitor MAO-A (moklobemid)
Leczenie wortioksetyną w połączeniu z odwracalnym i selektywnym inhibitorem MAO-A, takim jakmoklobemid, jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.3). Jeśli jednak takie leczenie skojarzone jestkonieczne, dodany produkt leczniczy należy podawać w minimalnej dawce, prowadząc ścisłemonitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Odwracalny nieselektywny inhibitor MAO (linezolid)
Leczenie skojarzone wortioksetyną i słabym odwracalnym i nieselektywnym inhibitorem MAO, takimjak antybiotyk linezolid, jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.3). Jeśli jednak takie leczenie skojarzonejest konieczne, dodany produkt leczniczy należy podawać w minimalnej dawce, prowadząc ścisłemonitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Nieodwracalny selektywny inhibitor MAO-B (selegilina, razagilina)
Chociaż po podaniu selektywnych inhibitorów MAO-B spodziewane ryzyko wystąpienia zespołuserotoninowego jest mniejsze, niż po podaniu inhibitorów MAO-A, połączenie wortioksetyny znieodwracalnymi inhibitorami MAO-B, takimi jak selegilina lub razagilina, powinno się stosować zzachowaniem ostrożności. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego,jeśli leki te są stosowane jednocześnie (patrz punkt 4.4).
Produkty lecznicze o działaniu serotoninergicznym
Jednoczesne stosowanie produktów leczniczych o działaniu serotoninergicznym (np. tramadolu,sumatryptanu i innych tryptanów) może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (patrzpunkt 4.4).
6
Ziele dziurawca
Jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym i preparatówziołowych zawierających ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może powodować częstszewystępowanie działań niepożądanych, w tym zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Produkty lecznicze obniżające próg drgawkowy
Leki przeciwdepresyjne o działaniu serotoninergicznym mogą obniżać próg drgawkowy. Zaleca sięzachowanie ostrożności podczas jednoczesnego stosowania innych produktów leczniczych mogącychobniżać próg drgawkowy [np. leków przeciwdepresyjnych (trójpierścieniowych, inhibitorów SSR,inhibitorów SNR), neuroleptyków (fenotiazyn, pochodnych tioksantenu i pochodnych butyrofenonu),meflochiny, bupropionu, tramadolu] (patrz punkt 4.4).
Elektrowstrząsy (ECT)
Brak doświadczenia klinicznego z jednoczesnym stosowaniem wortioksetyny i terapiielektrowstrząsami, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności.
Inhibitory CYP2D6
Ekspozycja na wortioksetynę, wyrażona wartością pola pod krzywą (AUC), wzrosła 2,3-krotnie, gdy44 zdrowym osobom przez 14 dni podawano wortioksetynę w dawce 10 mg/dobę jednocześnie zbupropionem (silnym inhibitorem CYP2D6 w dawce 150 mg dwa razy na dobę). Działanianiepożądane były częstsze, gdy w leczeniu skojarzonym dodawano bupropionu do leczeniawortioksetyną, niż gdy wortioksetyna została dołączona do leczenia bupropionem. W zależności odindywidualnej odpowiedzi pacjenta można rozważyć zastosowanie mniejszej dawki wortioksetyny,jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dodany silny inhibitor CYP2D6 (np. bupropion, chinidyna,fluoksetyna, paroksetyna) (patrz punkt 4.2).
Inhibitory CYP3A4 i inhibitory CYP2C9 i CYP2C19
Po dołączeniu wortioksetyny do schematu leczenia ketokonazolem w dawce 400 mg/dobę (inhibitorCYP3A4/5 i glikoproteiny P) trwającego 6 dni lub po dołączeniu wortioksetyny do 6-dniowegoschematu leczenia flukonazolem w dawce 200 mg/dobę (inhibitor CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4/5) uzdrowych osób obserwowano odpowiednio 1,3-krotny i 1,5-krotny wzrost AUC wortioksetyny. Niema konieczności dostosowania dawki.
U zdrowych osób nie obserwowano hamującego wpływu pojedynczej dawki 40 mg omeprazolu (inhibitor CYP2C19) na farmakokinetykę wortioksetyny po podaniu wielokrotnych dawek.
Interakcje u pacjentów ze słabym metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6
Jednoczesne podawanie silnych inhibitorów CYP3A4 (takich jak itrakonazol, worikonazol,klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon, koniwaptan i wiele inhibitorów proteazy HIV) iinhibitorów CYP2C9 (takich jak flukonazol i amiodaron) osobom o słabym metabolizmie zapośrednictwem CYP2D6 (patrz punkt 5.2) nie było szczególnie badane, ale należy spodziewać się, żeposkutkuje to większym wzrostem ekspozycji na wortioksetynę u tych pacjentów w porównaniu zumiarkowanym wpływem opisanym wyżej. W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjentamożna rozważyć zastosowanie mniejszej dawki wortioksetyny, jeśli osobom o słabym metabolizmieprzy użyciu CYP2D6 jednocześnie podawany jest silny inhibitor CYP3A4 lub CYP2C9.
Induktory cytochromu P450
Po jednoczesnym podaniu pojedynczej dawki 20 mg wortioksetyny po 10 dniach leczeniaryfampicyną w dawce 600 mg/dobę (induktor wielu izoenzymów CYP) prowadzonego u 14 zdrowychosób obserwowano zmniejszenie AUC wortioksetyny o 72%. W zależności od indywidualnejodpowiedzi pacjenta można rozważyć dostosowanie dawkowania po dodaniu induktora wieluizoenzymów cytochromu P450 (np. ryfampicyny, karbamazepiny, fenytoiny) do schematu leczeniawortioksetyną (patrz punkt 4.2).
7
Alkohol
Nie obserwowano, by pojedyncza dawka wortioksetyny wynosząca 20 mg lub 40 mg podawana zpojedynczą dawką etanolu (0,6 g/kg) osobom zdrowym miała wpływ na farmakokinetykęwortioksetyny lub powodowała istotne zaburzenia funkcji poznawczych, w stosunku do placebo,.Jednak podczas leczenia przeciwdepresyjnego nie zaleca się spożywania alkoholu.
Kwas acetylosalicylowy
Nie obserwowano wpływu wielokrotnych dawek kwasu acetylosalicylowego wynoszących150 mg/dobę na farmakokinetykę po zastosowaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u osóbzdrowych.
Wpływ wortioksetyny na inne produkty lecznicze
Przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe produkty lecznicze
Nie obserwowano istotnego wpływu, w porównaniu z placebo, na INR, wartości protrombiny lubstężenie R-warfaryny i S-warfaryny w osoczu po jednoczesnym stosowaniu wielokrotnych dawekwortioksetyny i stałych dawek warfaryny u osób zdrowych. Nie obserwowano także znamiennegodziałania hamującego na agregację płytek krwi, w stosunku do placebo, ani na farmakokinetykę kwasuacetylosalicylowego czy kwasu salicylowego po jednoczesnym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego w dawce 150 mg/dobę po leczeniu wielokrotnymi dawkami wortioksetyny u osóbzdrowych. Jednak należy zachować ostrożność stosując wortioksetynę w skojarzeniu z doustnymilekami przeciwkrzepliwymi lub przeciwpłytkowymi z uwagi na potencjalny wzrost ryzykakrwawienia w wyniku interakcji farmakodynamicznych (patrz punkt 4.4).
Substraty cytochromu P450
In vitro wortioksetyna nie wywierała istotnego wpływu hamującego ani pobudzającego na izoenzymy cytochromu P450 (patrz punkt 5.2).
Po podaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u osób zdrowych nie obserwowano hamującegowpływu wortioksetyny na następujące izoenzymy cytochromu P450: CYP2C19 (omeprazol,diazepam), CYP3A4/5 (etynyloestradiol, midazolam), CYP2B6 (bupropion), CYP2C9 (tolbutamid, S-warfaryna), CYP1A2 (kofeina) lub CYP2D6 (dekstrometorfan).
Nie obserwowano interakcji farmakodynamicznych. Nie obserwowano istotnych zaburzeń funkcjipoznawczych, w porównaniu z placebo, pod wpływem wortioksetyny, po jednoczesnym zastosowaniuz pojedynczą dawką diazepamu wynoszącą 10 mg. Nie odnotowano znaczącego, względem placebo,wpływu na stężenie hormonów płciowych po jednoczesnym zastosowaniu wortioksetyny ze złożonymdoustnym środkiem antykoncepcyjnym (30 g etynyloestradiolu/150 g lewonorgestrelu).
Lit, tryptofan
Podczas ekspozycji na lit w stanie stacjonarnym nie obserwowano klinicznie istotnych działań pojednoczesnym zastosowaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u zdrowych uczestników badania.Istnieją jednak doniesienia o nasileniu działań po jednoczesnym zastosowaniu lekówprzeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym z preparatami litu lub tryptofanem; dlategonależy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania wortioksetyny z tymi produktamileczniczymi.
Wpływ na wyniki badań przesiewowych moczu na obecność narkotyków
Istnieją doniesienia o fałszywie dodatnich wynikach testów immunologicznych na obecność metadonuw moczu u pacjentów, którzy przyjmowali wortioksetynę. Należy zachować ostrożność przyinterpretacji dodatnich wyników badań przesiewowych moczu, a także rozważyć potwierdzeniewyniku z zastosowaniem alternatywnej techniki analitycznej (np. metodami chromatograficznymi).
8
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania wortioksetyny u kobiet w okresie ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3).
Po zastosowaniu serotoninergicznych produktów leczniczych przez matkę w późnym okresie ciąży, unoworodka mogą wystąpić następujące objawy: zespół zaburzeń oddechowych, sinica, bezdech,drgawki, niestabilna temperatura ciała, trudności w przyjmowaniu pokarmu, wymioty, hipoglikemia,hipertonia, hipotonia, hiperrefleksja, drżenie, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność itrudności ze snem. Objawy te mogły być spowodowane odstawieniem leku lub nadmiernymdziałaniem serotoninergicznym. W większości przypadków powikłania te występują bezpośrednio lubwkrótce (<24 godziny) po porodzie.
Dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie inhibitorów SSR w ciąży, zwłaszcza w późnym jejokresie, może zwiększać ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN). Chociażw żadnym z badań nie analizowano związku pomiędzy PPHN a leczeniem wortioksetyną, nie możnawykluczyć takiego ryzyka, biorąc pod uwagę mechanizm działania leku w tym zakresie (wzroststężenia serotoniny).
Kobiety w ciąży mogą stosować produkt leczniczy Brintellix tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Karmienie piersią
Na podstawie dostępnych danych dotyczących zwierząt stwierdzono przenikaniewortioksetyny/metabolitów wortioksetyny do mleka. Należy się spodziewać, że wortioksetyna będzieprzenikać do mleka kobiecego (szczegóły patrz punkt 5.3).
Nie można wykluczyć zagrożenia dla dzieci karmionych piersią.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Badania płodności prowadzone na samcach i samicach szczura nie wykazały wpływu wortioksetynyna płodność, jakość nasienia ani zdolność parzenia się zwierząt (patrz punkt 5.3).
Doniesienia o pojedynczych przypadkach u ludzi, dotyczące produktów leczniczych z pokrewnejklasy leków przeciwdepresyjnych (SSRI), wykazały przemijający ich wpływ na jakość nasienia.Dotychczas nie obserwowano wpływu wortioksetyny na płodność ludzi.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzeniapojazdów i obsługiwania maszyn. Zgłaszano jednak działania niepożądane, takie jak zawroty głowy,dlatego pacjenci powinni zachować ostrożność prowadząc pojazdy i obsługując maszyny, zwłaszczapo rozpoczęciu leczenia wortioksetyną lub po zmianie dawki.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstszym działaniem niepożądanym były nudności.
9
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Poniższe działania niepożądane wymieniono zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥1/10);często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000);bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawiedostępnych danych). Lista jest oparta na informacjach z badań klinicznych i zebranych powprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
KLASYFIKACJA UKŁADÓW I CZĘSTOŚĆ DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANENARZĄDÓW
Zaburzenia układu immunologicznego Nieznana* Reakcja anafilaktycznaZaburzenia metabolizmu i odżywiania Częstość nieznana* HiponatremiaZaburzenia psychiczne Często Nietypowe sny Nieznana* Bezsenność
Nieznana* Pobudzenie, agresja (patrz punkt 4.4)
Zaburzenia układu nerwowego Często Zawroty głowy Nieznana* Zespół serotoninowy
Zaburzenia oka Rzadko Rozszerzenie źrenic (co może
prowadzić do ostrej jaskry wąskiego kąta przesączania patrz punkt 4.4)
Zaburzenia naczyniowe Niezbyt często Zaczerwienienie twarzy
Nieznana* Krwawienia (w tym siniak,
wybroczyna, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego lub pochwy)
Zaburzenia żołądka i jelit Bardzo często Nudności
Często Biegunka, Zaparcie, Wymioty Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Często Świąd, włącznie z uogólnionym
świądem Niezbyt często Nocne poty
Nieznana * Obrzęk naczynioruchowy,
Pokrzywka, Wysypka
*Na podstawie zgłoszeń po wprowadzeniu do obrotu
Opis wybranych działań niepożądanych
Nudności
Nudności były na ogół łagodne lub umiarkowane i występowały w ciągu pierwszych dwóch tygodnileczenia. Działania były zazwyczaj przemijające i na ogół nie prowadziły do przerwania leczenia.Działania niepożądane ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, występowały częściej ukobiet niż u mężczyzn.
Pacjenci w podeszłym wieku
Po zastosowaniu dawek ≥10 mg wortioksetyny raz na dobę odnotowano u pacjentów w wieku ≥65 latczęstsze przypadki wycofania się z udziału w badaniu.
Po zastosowaniu dawek wynoszących 20 mg wortioksetyny raz na dobę, częstość występowanianudności i zaparć była większa u pacjentów w wieku ≥65 lat (odpowiednio 42% i 15%) niż upacjentów w wieku <65 lat (odpowiednio 27% i 4%) (patrz punkt 4.4).
10
Zaburzenia seksualne
W badaniach klinicznych zaburzenia seksualne oceniano za pomocą skali ASEX (Arizona SexualExperience Scale). Dawki w wysokości od 5 do 15 mg nie wykazywały żadnych różnic względemplacebo. Jednak stosowanie dawki 20 mg wortioksetyny było związane z nasileniem zaburzeńseksualnych (TESD) (patrz punkt 5.1).
Efekt klasy
Badania epidemiologiczne, prowadzone głównie u pacjentów w wieku 50 lat i starszych, wykazująwzrost ryzyka złamań kości u osób otrzymujących produkt leczniczy należący do pokrewnej klasyleków przeciwdepresyjnych (SSRI lub TCA). Mechanizm występowania tego ryzyka jest nieznany inie wiadomo, czy ryzyko to występuje również po zastosowaniu wortioksetyny.
Dzieci i młodzież
W badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną otrzymującą placebowortioksetynę podawano łącznie 308 nastoletnim pacjentom w wieku od 12 do 17 lat z ciężkimzaburzeniem depresyjnym (MDD). Ogólnie rzecz biorąc, profil działań niepożądanych wortioksetynyu młodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych, z wyjątkiem częstszych umłodzieży niż u osób dorosłych przypadków związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego
w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
W badaniach klinicznych zażycie wortioksetyny w dawce z przedziału od 40 mg do 75 mgspowodowało nasilenie takich działań niepożądanych jak: nudności, ortostatyczne zawroty głowy,biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, uogólniony świąd, senność i zaczerwienienietwarzy.
Dane uzyskane po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu dotyczą głównieprzedawkowywania wortioksetyny w dawkach do 80 mg. W większości przypadków nie zgłoszonożadnych objawów podmiotowych lub zgłoszono objawy łagodne. Najczęściej występującymiobjawami były nudności i wymioty.
Doświadczenie z przedawkowaniem wortioksetyny powyżej 80 mg jest ograniczone. W następstwiedawkowania kilkakrotnie przekraczającego zakres dawek terapeutycznych zgłaszano przypadkinapadów drgawkowych i zespołu serotoninowego.
Postępowanie w przedawkowaniu powinno polegać na leczeniu objawów klinicznych i monitorowaniu istotnych parametrów. Zaleca się obserwację medyczną w specjalistycznych warunkach.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Psychoanaleptyki; Inne leki przeciwdepresyjne, kod ATC: N06AX26
11
Mechanizm działania
Uważa się, że mechanizm działania wortioksetyny ma związek z jej bezpośrednim modulowaniemaktywności receptorów serotoninergicznych oraz zahamowaniem aktywności przenośnika serotoniny(5-HT). Dane niekliniczne wskazują, że wortioksetyna jest antagonistą receptorów 5-HT3, 5-HT7 i 5-HT1D, częściowym agonistą receptora 5-HT1B, agonistą receptora 5-HT1A oraz inhibitorem transportera5-HT, prowadząc do modulacji neuroprzekaźnictwa w kilku układach, w tym głównie w układzieserotoniny, ale prawdopodobnie także noradrenaliny, dopaminy, histaminy, acetylocholiny, GABA iglutaminianu. Uważa się, że ta wieloraka aktywność wortioksetyny jest odpowiedzialna za jejdziałanie przeciwdepresyjne i anksjolityczne oraz za poprawę funkcji poznawczych, uczenia się ipamięci obserwowaną pod wpływem wortioksetyny w badaniach na zwierzętach. Jednak dokładnyudział poszczególnych docelowych miejsc jej działania w obserwowanym profilu farmakodynamicznym pozostaje niejasny i należy zachować ostrożność ekstrapolując wynikiuzyskane w badaniach na zwierzętach bezpośrednio na ludzi.
U ludzi przeprowadzono dwa badania z zastosowaniem pozytonowej emisyjnej tomografiikomputerowej (PET) i ligandów transportera 5-HT (11C-MADAM lub 11C-DASB), w celu ilościowegookreślenia stopnia zajęcia transportera 5-HT w mózgu po podaniu dawek różnej wielkości. Średniezajęcie transportera 5-HT w jądrach szwu wyniosło około 50% po podaniu dawki 5 mg/dobę, 65% popodaniu dawki 10 mg/dobę i wzrosło do ponad 80% po podaniu dawki 20 mg/dobę.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wortioksetyny były badane w programie klinicznym zudziałem ponad 6 700 pacjentów, z których ponad 3 700 było leczonych wortioksetyną wkrótkookresowych (≤12 tygodni) badaniach dotyczących ciężkiego zaburzenia depresyjnego (majordepressive disorder, MDD). Przeprowadzono dwanaście podwójnie ślepych, 6/8-tygodniowych badańkontrolowanych placebo z zastosowaniem stałej dawki, w celu zbadania krótkoterminowejskuteczności wortioksetyny w MDD u dorosłych (w tym u pacjentów w podeszłym wieku).Skuteczność wortioksetyny wykazano w co najmniej jednej grupie dawkowania w 9 z 12 badań,stwierdzając przynajmniej 2-punktową różnicę względem placebo w Skali Depresji Montgomery-Åsberg (MADRS) lub łącznego wyniku w 24-punktowej Skali Depresji Hamiltona (HAM-D24).Skuteczność ta została także potwierdzona klinicznie przez odsetek pacjentów z odpowiedzią i remisjąoraz przez uzyskanie lepszego wyniku w Skali Ogólnego Wrażenia Klinicznego – Ogólnej Poprawy(CGI-I).
Skuteczność wortioksetyny wzrastała wraz ze wzrostem dawki.
Wynik uzyskany w poszczególnych badaniach został potwierdzony w meta-analizie (MMRM)średniej zmiany całkowitego wyniku MADRS w tygodniu 6/8 względem wartości wyjściowych, wkrótkookresowych badaniach kontrolowanych placebo z udziałem osób dorosłych. W tej meta-analiziecałkowita średnia różnica względem placebo w analizowanych badaniach była statystycznieznamienna: -2,3 punkty (p=0,007), -3,6 punktów (p<0,001) oraz -4,6 punktów (p<0,001) odpowiedniodla dawek 5, 10 i 20 mg/dobę; dawka 15 mg/dobę nie została oddzielona od placebo w meta-analizie,ale średnia różnica względem placebo wyniosła -2,6 punktów. Skuteczność wortioksetyny potwierdzazbiorcza analiza pacjentów z odpowiedzią, w której odsetek osób z odpowiedzią na leczenie wahał sięod 46% do 49% dla wortioksetyny w porównaniu z 34% dla placebo (p<0,01; analiza NRI).
Ponadto, wortioksetyna w zakresie dawek 5-20 mg/dobę wykazywała skuteczność wobec szerokiegowachlarza objawów depresji (ocenianych na podstawie poprawy we wszystkich wynikachposzczególnych punktów skali MADRS).
Skuteczność wortioksetyny w dawce 10 lub 20 mg/dobę wykazano ponadto w 12-tygodniowym,podwójnie ślepym, ze zmienną dawką badaniu porównawczym z agomelatyną podawaną w dawce 25lub 50 mg/dobę pacjentom z MDD. Wortioksetyna była statystycznie znamiennie lepsza niżagomelatyna, co znalazło odzwierciedlenie w lepszym całkowitym wyniku w skali MADRS i zostałopotwierdzone klinicznie poprzez odsetek pacjentów z odpowiedzią i pacjentów z remisją oraz poprawęw skali CGI-I.
12
Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej
Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej wykazano w badaniu zapobiegania nawrotom. Pacjenci zremisją po początkowym 12-tygodniowym okresie otwartego leczenia wortioksetyną byli losowoprzydzielani do grupy leczenia wortioksetyną w dawce 5 lub 10 mg/dobę lub placebo. Pacjenci byliobserwowani pod kątem ewentualnych nawrotów choroby w okresie leczenia metodą podwójnieślepej próby przez co najmniej 24 tygodnie (24 do 64 tygodni). Wortioksetyna była lepsza (p=0,004)od placebo w odniesieniu do pierwszorzędowego punktu końcowego, czyli czasu do wystąpienianawrotu MDD, przy współczynniku ryzyka wynoszącym 2,0; tj. ryzyko nawrotu było dwukrotniewiększe w grupie placebo niż w grupie wortioksetyny.
Pacjenci w podeszłym wieku
W 8-tygodniowym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo z zastosowaniem stałej dawkiu pacjentów w podeszłym wieku cierpiących na depresję (≥65 lat, n=452, z których 156 stosowałowortioksetynę) wortioksetyna w dawce 5 mg/dobę miała przewagę nad placebo, co znalazłoodzwierciedlenie w poprawie całkowitych wyników w skali MADRS i HAM-D24. Działanieobserwowane po podaniu wortioksetyny dało 4,7-punktową różnicę względem placebo w całkowitymwyniku w skali MADRS w Tygodniu 8 (analiza MMRM).
Pacjenci z ciężką depresją lub z depresją i nasilonymi objawami lękowymi
U pacjentów z ciężką depresją (wyjściowy całkowity wynik w skali MADRS ≥30) oraz u pacjentów zdepresją i nasilonymi objawami lękowymi (wyjściowy całkowity wynik HAM-A ≥20) równieżwykazano skuteczność wortioksetyny w krótkoterminowych badaniach z udziałem dorosłych (ogólnaśrednia różnica względem placebo w całkowitym wyniku w skali MADRS w Tygodniu 6/8 wahała sięodpowiednio od 2,8 do 7,3 punktów oraz od 3,6 do 7,3 punktów (analiza MMRM)). W badaniupoświęconym osobom w podeszłym wieku wortioksetyna była również skuteczna u tych pacjentów.
Wykazano także utrzymywanie się działania przeciwdepresyjnego w tej populacji pacjentów w długoterminowym badaniu zapobiegania nawrotom.
Wpływ wortioksetyny na wyniki testu DSST (ang. Digit Symbol Substitution Test), testu UPSA (ang.the University of California San Diego Performance-Based Skills Assessment) (ocena obiektywna),badania ankietowego PDQ dotyczącego postrzegania deficytów (ang. Perceived DeficitsQuestionnaire) oraz kwestionariusz oceny funkcjonowania poznawczego i fizycznego (ang. Cognitiveand Physical Functioning Questionnaire).
Skuteczność wortioksetyny (5-20 mg/dobę) u pacjentów z MDD badano w dwóchkrótkoterminowych, kontrolowanych placebo badaniach u dorosłych i w jednym takim badaniu u osóbw podeszłym wieku.
Wortioksetyna wykazywała statystycznie znamienny efekt w porównaniu z placebo w teście DSST,mieszczący się w zakresie od Δ= 1,75 (p = 0,019) do 4,26 (p <0,0001) w dwóch badaniach udorosłych oraz Δ= 2,79 (p = 0,023) w badaniu u osób w podeszłym wieku. W metaanalizie(ANCOVA, LOCF) średniej zmiany od wartości wyjściowej testu DSST prawidłowych symboli wewszystkich 3 badaniach, wortioksetyna różniła się od placebo (p<0,05) ze standaryzowaną wielkościąefektu wynoszącą 0,35. Po dostosowaniu do zmiany MADRS całkowity wynik metaanalizy tychsamych badań wykazał, że wortioksetyna różniła się od placebo (p<0,05) ze standaryzowanąwielkością efektu wynoszącą 0,24.
W jednym badaniu oceniano wpływ wortioksetyny na zdolności funkcjonalne przy zastosowaniu testuUPSA (ang. the University of California San Diego Performance-Based Skills Assessment).Wortioksetyna w porównaniu z placebo wykazała statystyczną różnicę, przy czym wynik dlawortioksetyny wynosił 8,0 w porównaniu do wyniku placebo 5,1 (p=0,0003).
W jednym badaniu, wortioksetyna przewyższyła placebo w ocenach subiektywnych, dokonywanychza pomocą badania ankietowego PDQ postrzegania deficytów (ang. Perceived Deficits Questionnaire)z wynikiem -14,6 dla wortioksetyny oraz -10,5 dla placebo (p=0,002). Wortioksetyna nie różniła się
13
od placebo w ocenie subiektywnej, gdy do oceny stosowano kwestionariusz oceny funkcjonowaniapoznawczego i fizycznego (ang. Cognitive and Physical Functioning Questionnaire) z wynikiem -8,1punktów dla wortioksetyny w porównaniu do -6,9 dla placebo (p=0,086).
Tolerancja i bezpieczeństwo stosowania
Bezpieczeństwo stosowania i tolerancję wortioksetyny analizowano w krótko- i długoterminowychbadaniach z zastosowaniem dawek z zakresu 5 do 20 mg/dobę. Informacje o działaniachniepożądanych, patrz punkt 4.8.
Wortioksetyna nie zwiększała częstości występowania bezsenności ani senności w porównaniu z placebo.
W krótko- i długotrwałych badaniach klinicznych kontrolowanych placebo dokonano systematycznejoceny potencjalnych objawów odstawienia po nagłym przerwaniu leczenia wortioksetyną. Niestwierdzono klinicznie istotnej różnicy względem placebo w częstości występowania i rodzajuobjawów odstawienia po krótko- (6-12 tygodni) i długotrwałym (24-64 tygodni) leczeniuwortioksetyną.
W krótko- i długotrwałych badaniach klinicznych z wortioksetyną częstość samodzielnie zgłaszanychseksualnych działań niepożądanych była mała i podobna jak w grupie placebo. W badaniachkorzystających ze skali ASEX (ang. Arizona Sexual Experience Scale) częstość występowaniadysfunkcji seksualnych wynikających z leczenia (TESD) oraz całkowity wynik w skali ASEXwskazywały na brak istotnej różnicy w porównaniu z placebo w występowaniu objawów dysfunkcjiseksualnych po zastosowaniu wortioksetyny w dawkach od 5 do 15 mg/dobę. Po zastosowaniu dawki20 mg/dobę, obserwowano wzrost występowania TESD w porównaniu z placebo (różnica w częstościwystępowania wyniosła 14,2%; 95% CI [1,4; 27,0]).
Wpływ wortioksetyny na funkcje seksualne oceniano następnie w 8-tygodniowym badaniuporównawczym z escytalopramem prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby ze zmienną dawką(n=424) u pacjentów leczonych przez co najmniej 6 tygodni SSRI (cytalopram, paroksetyna lubsertralina), z niskim poziomem objawów depresyjnych (wyjściowy wynik CGI-S ≤ 3) i TESDwywołanych przez wcześniejsze leczenie SSRI. Wortioksetyna w dawce 10-20 mg/dobę wywoływałastatystycznie znacząco mniej TESD niż escytalopram w dawce 10-20 mg/dobę, co mierzono zmianącałkowitego wyniku CSFQ-14 (2,2 punktu, p=0,013) w 8 tygodniu. Odsetek osób z odpowiedzią nieróżnił się istotnie w grupie otrzymującej wortioksetynę (162 (74,7%)) w porównaniu z grupąotrzymującą escytalopram (137 (66,2%)) w 8. tygodniu (OR 1,5 p=0,057). Działanieprzeciwdepresyjne utrzymywało się w obu grupach terapeutycznych.
W porównaniu z placebo wortioksetyna nie miała wpływu na masę ciała, częstość akcji serca ani naciśnienie krwi w krótko- i długoterminowych badaniach klinicznych.
W badaniach klinicznych nie obserwowano klinicznie istotnych zmian w wynikach oceny czynnościwątroby lub nerek.
Wortioksetyna nie wykazywała klinicznie istotnego wpływu na parametry EKG, w tym na odstęp QT,QTc, PR i QRS u pacjentów z MDD. W badaniu z gruntowną oceną QTc u osób zdrowych, którympodawano dawki do 40 mg wortioksetyny na dobę, nie obserwowano tendencji do wydłużenia odstępuQTc.
Dzieci i młodzież
U nastoletnich pacjentów z MDD w wieku od 12 do 17 lat przeprowadzono jedno randomizowane, 8-tygodniowe badanie prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, z grupą kontrolną otrzymującąplacebo, z grupą otrzymującą czynny lek, dotyczące stosowania stałej dawki. Badanie obejmowało 4-tygodniowy okres wprowadzający z zastosowaniem placebo prowadzony metodą ślepej próby, zustandaryzowaną interwencją psychospołeczną (N=777). Jedynie osoby bez odpowiedzi w okresiewprowadzającym zostały poddane randomizacji (N=615). Wortioksetyna w dawce 10 mg/dobę lub 20
14
mg/dobę nie była istotnie statystycznie lepsza w porównaniu z placebo w odniesieniu do całkowitegowyniku w skali oceny depresji u dzieci (ang. Children's Depression Rating Scale-Revised, CDRS-R).Czynny lek referencyjny (fluoksetyna 20 mg/dobę) różnił się statystycznie względem placebo wodniesieniu do całkowitego wyniku w skali CDRS-R. Ogólnie rzecz biorąc, profil działańniepożądanych wortioksetyny u młodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych,z wyjątkiem częstszych u młodzieży niż u osób dorosłych zdarzeń związanych z bólem brzucha imyślami samobójczymi. Przerwanie leczenia z powodu działań niepożądanych (głównie z powodumyśli samobójczych, nudności i wymiotów) zdarzało się najczęściej u pacjentów leczonychwortioksetyną w dawce 20 mg/dobę (5,6%) w porównaniu z leczonymi wortioksetyną 10 mg/dobę(2,7%), fluoksetyną (3,3%) i placebo (1,3%). Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami niepożądanymi wgrupie otrzymującej wortioksetynę były nudności, wymioty i bóle głowy. Myśli i zachowaniasamobójcze zgłaszano jako zdarzenia niepożądane zarówno podczas 4-tygodniowego okresuwprowadzającego prowadzonego metodą ślepej próby (placebo 13/777 [1,7%]), jak i podczas 8-tygodniowego okresu leczenia (wortioksetyna 10 mg/dobę 2/147 [1,4%], wortioksetyna 20 mg/dobę6/161 [3,7%], fluoksetyna 6/153 [3,9%], placebo 0/154 [0%]). Myśli i zachowania samobójczemierzone skalą oceny ciężkości zachowań i myśli samobójczych Uniwersytetu Columbia (ang.Columbia Suicide Severity Rating Scale, C-SSRS) były podobne w grupach terapeutycznych.
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań wortioksetyny w ciężkim zaburzeniu depresyjnym u dzieci w wieku poniżej 7 lat (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
Europejska Agencja Leków wstrzymała obowiązek dołączania wyników badań wortioksetyny wjednej lub kilku podgrupach populacji dzieci i młodzieży w leczeniu ciężkiego zaburzeniadepresyjnego (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym wortioksetyna jest dobrze, choć powoli wchłaniana, a maksymalne stężenie wosoczu występuje w ciągu 7 do 11 godzin. Po podaniu wielokrotnych dawek wynoszących 5, 10 lub20 mg/dobę średnie wartości Cmax wyniosły 9 do 33 ng/ml. Bezwzględna biodostępność wynosi 75%.Pokarm nie miał wpływu na farmakokinetykę wortioksetyny (patrz punkt 4.2).
Dystrybucja
Średnia objętość dystrybucji (Vss) wynosi 2 600 l, co wskazuje na intensywną dystrybucję pozanaczynia. Wortioksetyna wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza (98 do 99%), a wiązanie towydaje się niezależne od stężenia wortioksetyny w osoczu.
Metabolizm
Wortioksetyna jest intensywnie metabolizowana w wątrobie, głównie poprzez oksydację katalizowanąprzez CYP2D6, a w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9, a następnie sprzęganie z kwasemglukuronowym.
Nie obserwowano hamującego ani indukującego wpływu wortioksetyny w badaniach interakcji typulek-lek na izoenzymy CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6,CYP2E1 lub CYP3A4/5( patrz punkt 4.5). Wortioksetyna jest słabym substratem i inhibitorem P-gp.
Główny metabolit wortioksetyny jest farmakologicznie nieaktywny.
Eliminacja
Średni okres półtrwania eliminacji i klirens po podaniu doustnym wynoszą odpowiednio 66 godzin i 33 l/h. Około 2/3 nieaktywnych metabolitów wortioksetyny jest wydalane z moczem, a około 1/3 z
15
kałem. Tylko nieznaczne ilości wortioksetyny są wydalane z kałem. Stężenia w osoczu w staniestacjonarnym są osiągane po około 2 tygodniach.
Liniowość lub nieliniowość
Farmakokinetyka wortioksetyny jest liniowa i nie zależy od czasu w zakresie badanych dawek (2,5 do60 mg/dobę).
Zgodnie z okresem półtrwania, wskaźnik kumulacji wynosi 5 do 6 na podstawie AUC0-24h po podaniuwielokrotnych dawek od 5 do 20 mg/dobę.
Szczególne populacje pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
U zdrowych pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat; n=20), narażenie na wortioksetynę wzrosło do27% (Cmax i AUC) w porównaniu ze zdrowymi młodymi osobami z grupy kontrolnej (w wieku ≤45lat) po podaniu wielokrotnych dawek wynoszących 10 mg/dobę. U pacjentów w wieku ≥65 lat jakodawkę początkową należy zawsze stosować najmniejszą skuteczną dawkę 5 mg wortioksetyny raz nadobę (patrz punkt 4.2). Należy jednak zachować ostrożność przepisując lek osobom w podeszłymwieku w dawkach większych niż 10 mg wortioksetyny raz na dobę (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia czynności nerek
Po podaniu pojedynczej dawki wortioksetyny zaburzenia czynności nerek oceniane za pomocą wzoruCockcrofta-Gaulta (łagodne, umiarkowane lub ciężkie; n=8 w każdej z grup) spowodowały niewielkiwzrost narażenia (do 30%) w porównaniu z odpowiednio dobranymi zdrowymi osobami z grupykontrolnej. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek jedynie niewielka część wortioksetynybyła usuwana podczas dializy (AUC i Cmax były odpowiednio o 13% i 27% mniejsze; n=8) po podaniupojedynczej dawki 10 mg wortioksetyny. Nie ma konieczności dostosowania dawki zależnie odczynności nerek (patrz punkt 4.2 i 4.4).
Zaburzenia czynności wątroby
Farmakokinetykę u osób (N = 6-8) z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby (kryteria, odpowiednio, A, B lub C w skali Child-Pugh) porównano z parametramiu zdrowych ochotników. Zmiany w AUC były mniejsze o mniej niż 10% u osób z łagodnymi lubumiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, a większe o 10% u osób z ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby. Zmiany Cmax były o mniej niż 25% mniejsze we wszystkich grupach. Nie jestwymagana modyfikacja dawki zależnie od czynności wątroby (patrz punkt 4.2 i 4.4).
Typy genów CYP2D6
Stężenie wortioksetyny w osoczu było około dwukrotnie większe u osób ze słabym metabolizmem zapośrednictwem CYP2D6 niż u osób z dobrym funkcjonowaniem CYP2D6. Jednoczesne podawaniesilnych inhibitorów CYP3A4/2C9 osobom ze słabym metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6może spowodować większe narażenie na lek (patrz punkt 4.5).
U osób z ultraszybkim metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6 osoczowe stężenie wortioksetynypodawanej w dawce 10 mg/dobę mieściło się w zakresie wartości odnotowanych dla osób zintensywnym metabolizmem po podaniu dawki 5 mg/dobę do 10 mg/dobę.W zależności od indywidualnej odpowiedzi danego pacjenta na leczenie można rozważyćdostosowanie dawki (patrz punkt 4.2).
Dzieci i młodzież
Parametry farmakokinetyczne wortioksetyny u dzieci i młodzieży z ciężkimi zaburzeniamidepresyjnymi po podaniu doustnym dawki od 5 do 20 mg raz na dobę scharakteryzowano, stosującanalizy modelu populacyjnego na podstawie danych z badania farmakokinetycznego (7–17 lat) orazbadania dotyczącego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania (11–17 lat). Parametryfarmakokinetyczne wortioksetyny u dzieci i młodzieży były podobne jak u osób dorosłych.
16
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Podawanie wortioksetyny w badaniach toksyczności ogólnej prowadzonych na myszach, szczurach ipsach było związane z występowaniem objawów klinicznych głównie związanych z OUN. Należałydo nich nadmierne wydzielanie śliny (szczury i psy), rozszerzenie źrenic (psy) oraz dwa epizodydrgawek u psów uczestniczących w programie badań toksyczności ogólnej. Ustalono wielkość dawki,po której nie obserwowano drgawek, przyjmując odpowiedni margines bezpieczeństwa wynoszący 5 ibiorąc pod uwagę maksymalną zalecaną dawkę terapeutyczną wynoszącą 20 mg/dobę. Działanietoksyczne na narządy docelowe ograniczało się do nerek (szczury) i wątroby (myszy i szczury).Zmiany w nerkach szczurów (zapalenie kłębuszków nerkowych, niedrożność kanalików nerkowych,obecność kryształków w kanalikach nerkowych) oraz w wątrobie myszy i szczurów (przerosthepatocytów, martwica hepatocytów, hiperplazja przewodów żółciowych, obecność kryształków wprzewodach żółciowych) obserwowano po ekspozycji przekraczającej 10-krotnie (myszy) i 2-krotnie(szczury) narażenie występujące u ludzi po podaniu maksymalnej zalecanej dawki terapeutycznejwynoszącej 20 mg/dobę. Działania te były głównie związane z właściwym dla gryzoni zatykaniemkanalików nerkowych i przewodów żółciowych przez kryształki powstające w wyniku stosowaniawortioksetyny, a ryzyko jego występowania u ludzi uznano za małe.
Wortioksetyna nie miała działania genotoksycznego w standardowym zestawie testów in vitro and invivo.
Na podstawie wyników konwencjonalnych, 2-letnich badań rakotwórczego działania leku na myszylub szczury uważa się, że stosowanie wortioksetyny nie wiąże się z ryzykiem działania rakotwórczegou ludzi.
Wortioksetyna nie miała wpływu na płodność szczurów, ich sprawność godową, narządy rozrodczeani na morfologię i ruchliwość nasienia. Wortioksetyna nie działała teratogennie na szczury ani nakróliki, obserwowano jednak toksyczne działanie na reprodukcję wyrażające się wpływem na masępłodu i opóźnionym kostnieniem u szczurów po ekspozycji przekraczającej 10-krotnie ekspozycję uludzi po podaniu maksymalnej zalecanej dawki terapeutycznej wynoszącej 20 mg/dobę. Podobnedziałania obserwowano u królików po subterapeutycznej ekspozycji na lek.
W badaniu w okresie przed- i pourodzeniowym u szczurów, stwierdzono zwiększoną śmiertelnośćmłodych, mniejszy przyrostem masy ciała i opóźniony rozwój potomstwa po podaniu dawekwortioksetyny niepowodujących toksycznego wpływu na matkę oraz przy narażeniu podobnym dotego, jakie występuje u ludzi po podaniu wortioksetyny w dawce 20 mg/dobę (patrz punkt 4.6).
Związki wortioksetyny przenikały do mleka karmiących samic szczura (patrz punkt 4.6).
W badaniach toksyczności prowadzonych na młodych osobnikach szczurów wszystkie działaniazwiązane z leczeniem wortioksetyną były zgodne z wynikami odnotowanymi dla osobnikówdorosłych.
Badania oceniające ryzyko dla środowiska wykazały, że wortioksetyna może być trwała, ulegaćbiokumulacji i być toksyczna dla środowiska (ryzyko dla ryb). Jednakże przyjmuje się, że przyzalecanym stosowaniu u pacjenta wortioksetyna stwarza znikome zagrożenie dla środowiska wodnegoi lądowego (patrz punkt 6.6).
6. DANE FARMACEUTYCZNE
17
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
Mannitol Mikrokrystaliczna celulozaHydroksypropyloceluloza
Karboksymetyloskrobia sodowa (typu A)Magnezu stearynian
Otoczka tabletki
Hypromeloza Makrogol 400
Tytanu dwutlenek (E171) Żelaza tlenek czerwony (E172)
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
Mannitol Mikrokrystaliczna celulozaHydroksypropyloceluloza
Karboksymetyloskrobia sodowa (typu A)Magnezu stearynian
Otoczka tabletki
Hypromeloza Makrogol 400
Tytanu dwutlenek (E171) Żelaza tlenek żółty (E172)
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
Mannitol Mikrokrystaliczna celulozaHydroksypropyloceluloza
Karboksymetyloskrobia sodowa (typu A)Magnezu stearynian
Otoczka tabletki
Hypromeloza Makrogol 400
Tytanu dwutlenek (E171)Żelaza tlenek czerwony (E172)Żelaza tlenek żółty (E172)
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
Mannitol Mikrokrystaliczna celulozaHydroksypropyloceluloza
Karboksymetyloskrobia sodowa (typu A)Magnezu stearynian
18
Otoczka tabletki
Hypromeloza Makrogol 400
Tytanu dwutlenek (E171) Żelaza tlenek czerwony (E172)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
4 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
Blister: Przeźroczysty blister z PVC/PVdC/aluminium. Opakowania po 14, 28 i 98 tabletek powlekanych.
Blistry perforowane zawierające pojedynczą dawkę: PVC/PVdC/ aluminium. Opakowania po 56 x 1 i 98 x 1 tabletek powlekanych.
Opakowanie zbiorcze zawierające 126 (9x14) i 490 (5 x (98 x 1)) tabletek powlekanych.
Pojemnik na tabletki wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Opakowania po 100 i 200 tabletek powlekanych.
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
Blister: Przeźroczysty blister z PVC/PVdC/aluminium. Opakowania po 7, 14, 28, 56 i 98 tabletek powlekanych.
Blistry perforowane zawierające pojedynczą dawkę: PVC/PVdC/ aluminium. Opakowania po 56 x 1 i 98 x 1 tabletek powlekanych.
Opakowanie zbiorcze zawierające 126 (9x14) i 490 (5 x (98 x 1)) tabletek powlekanych.
Pojemnik na tabletki wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Opakowania po 100 i 200 tabletek powlekanych.
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
Blister: Przeźroczysty blister z PVC/PVdC/aluminium. Opakowania po 14, 28, 56 i 98 tabletek powlekanych.
Blistry perforowane zawierające pojedynczą dawkę: PVC/PVdC/ aluminium. Opakowania po 56 x 1 i 98 x 1 tabletek powlekanych.
Opakowanie zbiorcze zawierające 490 (5 x (98 x 1)) tabletek powlekanych.
Pojemnik na tabletki wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Opakowania po 100 i 200 tabletek powlekanych.
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
Blister: Przeźroczysty blister z PVC/PVdC/aluminium. Opakowania po 14, 28, 56 i 98 tabletek powlekanych.
19
Blistry perforowane zawierające pojedynczą dawkę: PVC/PVdC/ aluminium. Opakowania po 56 x 1 i 98 x 1 tabletek powlekanych.
Opakowanie zbiorcze zawierające 126 (9x14) i 490 (5 x (98 x 1)) tabletek powlekanych.
Pojemnik na tabletki wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Opakowania po 100 i 200 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Ten produkt leczniczy może stwarzać ryzyko dla środowiska (patrz punkt 5.3).Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie zlokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
EU/1/13/891/001-007 EU/1/13/891/037-038
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
EU/1/13/891/008-017 EU/1/13/891/039
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
EU/1/13/891/018-026
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
EU/1/13/891/027-035 EU/1/13/891/040
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18 grudzień 2013 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 20 listopada 2018 r.
20
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowe informacje o tym produkcie są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekó
w http://www.ema.europa.eu.
21
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg/ml krople doustne, roztwór
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każdy ml roztworu zawiera wortioksetyny (D,L)-mleczan odpowiadający 20 mg wortioksetyny (vortioxetinum).
Każda kropla roztworu zawiera wortioksetyny (D,L)-mleczan odpowiadający 1 mg wortioksetyny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda kropla roztworu zawiera 4,25 mg etanolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Krople doustne, roztwór.
Przezroczysty, prawie bezbarwny lub żółtawy roztwór.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Brintellix jest wskazany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Początkowa, zalecana dawka produktu leczniczego Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny raz na dobę u dorosłych w wieku poniżej 65 lat.
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawkę tę można zwiększyćmaksymalnie do 20 mg wortioksetyny raz na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mgwortioksetyny raz na dobę.
5 mg odpowiada 5 kroplom.10 mg odpowiada 10 kroplom.15 mg odpowiada 15 kroplom.20 mg odpowiada 20 kroplom.
Po ustąpieniu objawów depresji zaleca się kontynuowanie leczenia co najmniej przez 6 miesięcy dla utrwalenia odpowiedzi przeciwdepresyjnej.
Przerwanie leczenia
Pacjenci leczeni wortioksetyną mogą przerwać przyjmowanie tego produktu leczniczego w sposóbnagły, bez konieczności stopniowego zmniejszania dawki (patrz punkt 5.1).
22
Szczególne populacje pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku ≥65 lat należy zawsze stosować, jako dawkę początkową, najmniejsząskuteczną dawkę - 5 mg wortioksetyny raz na dobę. Należy zachować ostrożność lecząc pacjentów wwieku ≥65 lat dawkami większymi niż 10 mg wortioksetyny raz na dobę, ze względu na ograniczonedane dla tej grupy chorych (patrz punkt 4.4).
Inhibitory cytochromu P450
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie można rozważyć zastosowaniemniejszej dawki wortioksetyny, jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dołączony silny inhibitorCYP2D6 (np. bupropion, chinidyna, fluoksetyna, paroksetyna) (patrz punkt 4.5).
Induktory cytochromu P450
W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie można rozważyć dostosowanie dawkiwortioksetyny, jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dołączony induktor cytochromu P450 oszerokim zakresie działania (np. ryfampicyna, karbamazepina, fenytoina) (patrz punkt 4.5).
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Brintellix u dzieci wwieku od 7 do 11 lat. Nie ma dostępnych danych (patrz punkt 4.4). Produktu leczniczego Brintellix nienależy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat z ciężkim zaburzeniem depresyjnym (MDD), zewzględu na brak wykazanej skuteczności jego stosowania (patrz punkt 5.1). Bezpieczeństwostosowania produktu leczniczego Brintellix u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie
4.4, 4.8 i 5.1.
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Nie jest wymagana modyfikacja dawki w zależności od czynności nerek ani wątroby (patrz punkt 4.4 i 5.2).
Sposób podawania
Brintellix jest przeznaczony do podawania doustnego.
Krople doustne mo być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.
Krople można mieszać z wodą, sokiem lub innymi napojami bezalkoholowymi.
Butelkę należy odwrócić do góry nogami. Jeśli nie pojawi się żadna kropla, można lekko postukać wbutelkę, aby płyn zaczął wypływać.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Jednoczesne stosowanie nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI) lubselektywnych inhibitorów MAO-A (patrz punkt 4.5).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
23
Dzieci i młodzież
Produkt leczniczy Brintellix nie jest zalecany w leczeniu depresji u dzieci w wieku od 7 do 11 lat,ponieważ bezpieczeństwo stosowania i skuteczność wortioksetyny nie zostały ustalone w tej grupiewiekowej. Produktu leczniczego Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat zciężkim zaburzeniem depresyjnym (MDD), ze względu na brak wykazanej skuteczności jegostosowania (patrz punkt 5.1). Ogólnie rzecz biorąc, profil działań niepożądanych wortioksetyny umłodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych, z wyjątkiem częstszych umłodzieży niż u osób dorosłych przypadków bólów brzucha i myśli samobójczych (patrz punkt 4.8 i
5.1). W badaniach klinicznych u dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymizachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (głównie agresja,zachowania buntownicze, gniew) obserwowano częściej niż u pacjentów leczonych placebo.Samobójstwo/myśli samobójcze lub pogorszenie stanu klinicznego
Depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samouszkodzeń isamobójstwa (zdarzeń związanych z samobójstwem). Ryzyko to utrzymuje się do czasu znaczącejremisji. Ponieważ poprawa może nie nastąpić w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia lub dłużej,pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą, aż do czasu wystąpienia poprawy. Doświadczeniekliniczne wskazuje, że ryzyko samobójstwa może wzrastać na wczesnym etapie powrotu do zdrowia.
U pacjentów ze zdarzeniami związanymi z samobójstwem w wywiadzie lub pacjentów ze znacznienasilonymi myślami samobójczymi przed rozpoczęciem leczenia, ryzyko wystąpienia myślisamobójczych lub prób samobójczych jest większe i dlatego powinni być uważnie monitorowanipodczas leczenia. Meta-analiza kontrolowanych placebo badań klinicznych z zastosowaniem lekówprzeciwdepresyjnych u dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wykazała zwiększoneryzyko zachowań samobójczych po podaniu leków przeciwdepresyjnych w porównaniu z placebo, gdypacjent jest w wieku poniżej 25 lat.
Podczas leczenia, a zwłaszcza na wczesnym jego etapie i po zmianach dawki, należy zapewnić ścisłynadzór nad pacjentami, a szczególnie z grupy dużego ryzyka. Pacjentów (oraz ich opiekunów) należypoinformować o konieczności monitorowania wszelkich oznak pogorszenia stanu klinicznego,zachowań lub myśli samobójczych i nietypowych zmian zachowania oraz o konieczności zgłoszeniasię po pomoc medyczną natychmiast po wystąpieniu tych objawów.
Napady drgawkowe
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia napadów drgawkowych.Dlatego należy zachować ostrożność rozpoczynając leczenie wortioksetyną u pacjentów z napadamidrgawkowymi w wywiadzie lub u pacjentów z niestabilną padaczką (patrz punkt 4.5). Leczenie należyzawsze przerwać, jeśli u pacjenta wystąpią napady drgawkowe lub jeśli wzrośnie częstość ichwystępowania.
Zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)
Po zastosowaniu wortioksetyny może wystąpić zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespółneuroleptyczny (NMS), choroby potencjalnie zagrażające życiu. Ryzyko wystąpienia SS lub NMSwzrasta podczas jednoczesnego stosowania serotoninergicznych substancji czynnych (w tymtryptanów), produktów leczniczych zaburzających metabolizm serotoniny (w tym inhibitorów MAO),leków przeciwpsychotycznych i innych antagonistów dopaminy. Należy monitorować pacjentów podkątem przedmiotowych i podmiotowych objawów SS lub NMS (patrz punkty 4.3 i 4.5).
Objawami zespołu serotoninowego są zmiany stanu psychicznego (np. pobudzenie, omamy, śpiączka),niestabilność układu wegetatywnego (np. częstoskurcz, zmienne ciśnienie krwi, hipertermia),zaburzenia nerwowo-mięśniowe (np. hiperrefleksja, brak koordynacji) i (lub) objawy ze strony układupokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka). Jeśli objawy te wystąpią, leczenie wortioksetynąnależy natychmiast przerwać i rozpocząć leczenie objawowe.
24
Mania/łagodny stan maniakalny
Wortioksetynę należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z manią/łagodnymi stanami maniakalnymi w wywiadzie, a w razie wejścia pacjenta w fazę maniakalną leczenie należy przerwać.
Agresja/pobudzenie
Pacjenci leczeni lekami przeciwdepresyjnymi, w tym wortioksetyną, mogą również odczuwać agresję,złość, pobudzenie i drażliwość. Stan pacjentów i przebieg choroby należy ściśle monitorować.Pacjentów (i ich opiekunów) należy uprzedzić o konieczności zwrócenia się do lekarza w, jeśliwystąpią lub nasilą się zachowania z agresją/pobudzeniem.
Krwawienia
Po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym, w tym wortioksetyny,rzadko zgłaszano występowanie zaburzeń krwawienia, takich jak krwawe wylewy podskórne, plamicai inne zdarzenia krwotoczne, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych.Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe i (lub) produktylecznicze o znanym działaniu na czynność płytek krwi [np. atypowe leki antypsychotyczne ifenotiazyny, większość trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowe lekiprzeciwzapalne (NLPZ), kwas acetylosalicylowy (ASA)] (patrz punkt 4.5) oraz u pacjentów ze znanąskłonnością do krwawień/zaburzeń krwawienia.
Hiponatremia
Hiponatremia, prawdopodobnie spowodowana niewłaściwym wydzielaniem hormonuantydiuretycznego (SIADH), była rzadko zgłaszana po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych odziałaniu serotoninergicznym (inhibitorów SSR, inhibitorów SNR). Należy zachować ostrożność upacjentów z czynnikami ryzyka, takich jak osoby w podeszłym wieku, pacjenci z marskością wątrobylub pacjenci przyjmujący produkty lecznicze, o których wiadomo, że wywołują hiponatremię.Należy rozważyć przerwanie stosowania wortioksetyny u pacjentów z objawami hiponatremii iwdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.
Jaskra
Zgłaszano rozszerzenie źrenic w powiązaniu z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych, w tymwortioksetyny. To działanie rozszerzające źrenicę może spowodować zwężenie kąta przesączania, coz kolei może skutkować wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskrą z zamkniętym kątemprzesączania. Zaleca się ostrożność przy przepisywaniu wortioksetyny pacjentom z podwyższonymciśnieniem wewnątrzgałkowym lub obarczonych ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania.
Pacjenci w podeszłym wieku
Dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Brintellix u pacjentów w podeszłym wieku zciężkimi epizodami depresji są ograniczone. Dlatego należy zachować ostrożność lecząc pacjentów wwieku ≥65 lat dawkami większymi niż 10 mg wortioksetyny podawanymi raz na dobę (patrzpunkty 4.2, 4.8 i 5.2).
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Biorąc pod uwagę, że pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należą do wrażliwejpopulacji, a dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Brintellix w tych subpopulacjach sąograniczone, należy zachować ostrożność podczas leczenia tych pacjentów. (patrz punkt 4.2 i 5.2).
25
Zawartość substancji pomocniczych
Ten produkt leczniczy zawiera 85 mg alkoholu (96% etanolu) w każdym ml, co jest równoważne 10,1% stężeniu obj.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wortioksetyna podlega intensywnym przemianom w wątrobie, głównie przez oksydację katalizowaną przez CYP2D6 oraz w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9 (patrz punkt 5.2).
Wpływ innych produktów leczniczych na wortioksetynę
Nieodwracalne nieselektywne inhibitory MAO
Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, wortioksetyna jest przeciwwskazana wewszelkich skojarzeniach z nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO. Nie wolnorozpoczynać leczenia wortioksetyną przez co najmniej 14 dni po zakończeniu leczenianieodwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO. Stosowanie wortioksetyny należy przerwać na conajmniej 14 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO(patrz punkt 4.3).
Odwracalny selektywny inhibitor MAO-A (moklobemid)
Leczenie wortioksetyną w połączeniu z odwracalnym i selektywnym inhibitorem MAO-A takim jakmoklobemid jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.3). Jeśli jednak takie leczenie skojarzone jestkonieczne, dodany produkt leczniczy należy podawać w minimalnej dawce, prowadząc ścisłemonitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Odwracalny nieselektywny inhibitor MAO (linezolid)
Leczenie skojarzone wortioksetyną i słabym odwracalnym i nieselektywnym inhibitorem MAO, takimjak antybiotyk linezolid, jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.3). Jeśli jednak takie leczenie skojarzonejest konieczne, dodany produkt leczniczy należy podawać w minimalnej dawce, prowadząc ścisłemonitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Nieodwracalny selektywny inhibitor MAO-B (selegilina, razagilina)
Chociaż po podaniu selektywnych inhibitorów MAO-B spodziewane ryzyko wystąpienia zespołuserotoninowego jest mniejsze, niż po podaniu inhibitorów MAO-A, połączenie wortioksetyny znieodwracalnymi inhibitorami MAO-B, takimi jak selegilina lub razagilina powinno się stosować zzachowaniem ostrożności. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pod kątem zespołu serotoninowego,jeśli leki te są stosowane jednocześnie (patrz punkt 4.4).
Produkty lecznicze o działaniu serotoninergicznym
Jednoczesne stosowanie produktów leczniczych o działaniu serotoninergicznym (np. tramadolu,sumatryptanu i innych tryptanów) może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (patrzpunkt 4.4).
Ziele dziurawca
Jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym i preparatówziołowych zawierających ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może powodować częstszewystępowanie działań niepożądanych, w tym zespołu serotoninowego (patrz punkt 4.4).
Produkty lecznicze obniżające próg drgawkowy
Leki przeciwdepresyjne o działaniu serotoninergicznym mogą obniżać próg drgawkowy. Zaleca sięzachowanie ostrożności podczas jednoczesnego stosowania innych produktów leczniczych mogącychobniżać próg drgawkowy [np. leków przeciwdepresyjnych (trójpierścieniowych, inhibitorów SSR,inhibitorów SNR), neuroleptyków (fenotiazyn, pochodnych tioksantenu i pochodnych butyrofenonu),meflochiny, bupropionu, tramadolu] (patrz punkt 4.4).
26
Elektrowstrząsy (ECT)
Brak doświadczenia klinicznego z jednoczesnym stosowaniem wortioksetyny i terapiielektrowstrząsami, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności.
Inhibitory CYP2D6
Ekspozycja na wortioksetynę, wyrażona wartością pola pod krzywą (AUC) wzrosła 2,3-krotnie, gdy44 zdrowym osobom przez 14 dni podawano wortioksetynę w dawce 10 mg/dobę jednocześnie zbupropionem (silnym inhibitorem CYP2D6) w dawce 150 mg dwa razy na dobę). Działanianiepożądane były częstsze, gdy w leczeniu skojarzonym dodawano bupropion do leczeniawortioksetyną, niż gdy wortioksetyna została dołączona do leczenia bupropionem. W zależności odindywidualnej odpowiedzi pacjenta można rozważyć zastosowanie mniejszej dawki wortioksetyny,jeśli do leczenia wortioksetyną zostanie dodany silny inhibitor CYP2D6 (np. bupropion, chinidyna,fluoksetyna, paroksetyna) (patrz punkt 4.2).
Inhibitory CYP3A4 i inhibitory CYP2C9 i CYP2C19
Po dołączeniu wortioksetyny do schematu leczenia ketokonazolem w dawce 400 mg/dobę (inhibitorCYP3A4/5 i glikoproteiny P) trwającego 6 dni lub po dołączeniu wortioksetyny do 6-dniowegoschematu leczenia flukonazolem w dawce 200 mg/dobę (inhibitor CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4/5) uzdrowych osób obserwowano odpowiednio 1,3-krotny i 1,5-krotny wzrost AUC wortioksetyny. Niema konieczności dostosowania dawki.
U zdrowych osób nie obserwowano hamującego wpływu pojedynczej dawki 40 mg omeprazolu(inhibitor CYP2C19) na farmakokinetykę wortioksetyny po podaniu wielokrotnych dawek.Interakcje u pacjentów ze słabym metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6
Jednoczesne podawanie silnych inhibitorów CYP3A4 (takich jak itrakonazol, worikonazol,klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon, koniwaptan i wiele inhibitorów proteazy HIV) iinhibitorów CYP2C9 (takich jak flukonazol i amiodaron) osobom o słabym metabolizmie zapośrednictwem CYP2D6 (patrz punkt 5.2) nie było szczególnie badane, ale należy spodziewać się, żeposkutkuje to większym wzrostem ekspozycji na wortioksetynę u tych pacjentów w porównaniu zumiarkowanym wpływem opisanym wyżej. W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjentamożna rozważyć zastosowanie mniejszej dawki wortioksetyny, jeśli osobom o słabym metabolizmieprzy użyciu CYP2D6 jednocześnie podawany jest silny inhibitor CYP3A4 lub CYP2C9.
Induktory cytochromu P450
Po jednoczesnym podaniu pojedynczej dawki 20 mg wortioksetyny po 10 dniach leczeniaryfampicyną w dawce 600 mg/dobę (induktor wielu izoenzymów CYP) prowadzonego u zdrowychosób obserwowano zmniejszenie AUC wortioksetyny o 72%. W zależności od indywidualnejodpowiedzi pacjenta można rozważyć dostosowanie dawkowania po dodaniu induktora wieluizoenzymów cytochromu P450 (np. ryfampicyny, karbamazepiny, fenytoiny) do schematu leczeniawortioksetyną (patrz punkt 4.2).
Alkohol
Nie obserwowano, by pojedyncza dawka wortioksetyny wynosząca 20 mg lub 40 mg podawana zpojedynczą dawką etanolu (0,6 g/kg) osobom zdrowym miała wpływ na farmakokinetykęwortioksetyny lub powodowała istotne zaburzenia funkcji poznawczych, w stosunku do placebo.Jednak podczas leczenia przeciwdepresyjnego nie zaleca się spożywania alkoholu.
Kwas acetylosalicylowy
Nie obserwowano wpływu wielokrotnych dawek kwasu acetylosalicylowego wynoszących150 mg/dobę na farmakokinetykę po zastosowaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u osóbzdrowych.
Wpływ wortioksetyny na inne produkty lecznicze
27
Przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe produkty lecznicze
Nie obserwowano istotnego wpływu, w porównaniu z placebo, na INR, wartości protrombiny lubstężenie R-warfaryny i S-warfaryny w osoczu po jednoczesnym stosowaniu wielokrotnych dawekwortioksetyny i stałych dawek warfaryny u osób zdrowych. Nie obserwowano także znamiennegodziałania hamującego na agregację płytek krwi, w stosunku do placebo, ani na farmakokinetykę kwasuacetylosalicylowego czy kwasu salicylowego po jednoczesnym stosowaniu kwasu
acetylosalicylowego w dawce 150 mg/dobę po leczeniu wielokrotnymi dawkami wortioksetyną u osóbzdrowych. Jednak należy zachować ostrożność stosując wortioksetynę w skojarzeniu z doustnymilekami przeciwkrzepliwymi lub przeciwpłytkowymi z uwagi na potencjalny wzrost ryzykakrwawienia w wyniku interakcji farmakodynamicznych (patrz punkt 4.4).
Substraty cytochromu P450
In vitro wortioksetyna nie wywierała istotnego wpływu hamującego ani pobudzającego na izoenzymy cytochromu P450 (patrz punkt 5.2).
Po podaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u osób zdrowych nie obserwowano hamującegowpływu na następujące izoenzymy cytochromu P450: CYP2C19 (omeprazol, diazepam), CYP3A4/5(etynyloestradiol, midazolam), CYP2B6 (bupropion), CYP2C9 (tolbutamid, S-warfaryna), CYP1A2(kofeina) lub CYP2D6 (dekstrometorfan).
Nie obserwowano interakcji farmakodynamicznych. Nie obserwowano istotnych zaburzeń funkcjipoznawczych, w porównaniu z placebo, pod wpływem wortioksetyny, po jednoczesnym zastosowaniuz pojedynczą dawką diazepamu wynoszącą 10 mg. Nie odnotowano znaczącego, względem placebo,wpływu na stężenie hormonów płciowych po jednoczesnym zastosowaniu wortioksetyny ze złożonymdoustnym środkiem antykoncepcyjnym (30 g etynyloestradiolu/150 g lewonorgestrelu).Lit, tryptofan
Podczas ekspozycji na lit w stanie stacjonarnym nie obserwowano klinicznie istotnych działań pojednoczesnym zastosowaniu wielokrotnych dawek wortioksetyny u zdrowych uczestników badania.Istnieją jednak doniesienia o nasileniu działań po jednoczesnym zastosowaniu lekówprzeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym z preparatami litu lub tryptofanem; dlategonależy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania wortioksetyny z tymi produktamileczniczymi.
Wpływ na wyniki badań przesiewowych moczu na obecność narkotyków
Istnieją doniesienia o fałszywie dodatnich wynikach testów immunologicznych na obecność metadonuw moczu u pacjentów, którzy przyjmowali wortioksetynę. Należy zachować ostrożność przyinterpretacji dodatnich wyników badań przesiewowych moczu, a także rozważyć potwierdzeniewyniku z zastosowaniem alternatywnej techniki analitycznej (np. metodami chromatograficznymi).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania wortioksetyny u kobiet w okresie ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3).
Po zastosowaniu serotoninergicznych produktów leczniczych przez matkę w późnym okresie ciąży, unoworodka mogą wystąpić następujące objawy: zespół zaburzeń oddechowych, sinica, bezdech,drgawki, niestabilna temperatura ciała, trudności w przyjmowaniu pokarmu, wymioty, hipoglikemia,hipertonia, hipotonia, hiperrefleksja, drżenie, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność itrudności ze snem. Objawy te mogły być spowodowane odstawieniem leku lub nadmiernymdziałaniem serotoninergicznym. W większości przypadków powikłania te występują bezpośrednio lubwkrótce (<24 godziny) po porodzie.
28
Dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie inhibitorów SSR w ciąży, zwłaszcza w późnym jejokresie, może zwiększać ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN). Chociażw żadnym z badań nie analizowano związku pomiędzy PPHN a leczeniem wortioksetyną, nie możnawykluczyć takiego ryzyka, biorąc pod uwagę mechanizm działania leku w tym zakresie (wzroststężenia serotoniny).
Kobiety w ciąży mogą stosować produkt leczniczy Brintellix tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Karmienie piersią
Na podstawie dostępnych danych dotyczących zwierząt stwierdzono przenikaniewortioksetyny/metabolitów wortioksetyny do mleka. Należy się spodziewać, że wortioksetyna będzieprzenikać do mleka kobiecego (szczegóły patrz punkt 5.3).
Nie można wykluczyć zagrożenia dla dzieci karmionych piersią.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu Brintellix biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Badania płodności prowadzone na samcach i samicach szczura nie wykazały wpływu wortioksetynyna płodność, jakość nasienia ani zdolność parzenia się zwierząt (patrz punkt 5.3).
Doniesienia o pojedynczych przypadkach u ludzi, dotyczące produktów leczniczych z pokrewnejklasy leków przeciwdepresyjnych (SSRI), wykazały przemijający ich wpływ na jakość nasienia.Dotychczas nie obserwowano wpływu wortioksetyny na płodność ludzi.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzeniapojazdów i obsługiwania maszyn. Zgłaszano jednak działania niepożądane, takie jak zawroty głowy,dlatego pacjenci powinni zachować ostrożność prowadząc pojazdy i obsługując maszyny, zwłaszczapo rozpoczęciu leczenia wortioksetyną lub po zmianie dawki.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstszym działaniem niepożądanym były nudności.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Poniższe działania niepożądane wymieniono zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥1/10);często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000);bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawiedostępnych danych). Lista jest oparta na informacjach z badań klinicznych i zebranych powprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
29
KLASYFIKACJA UKŁADÓW I CZĘSTOŚĆ DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANENARZĄDÓW
Zaburzenia układu immunologicznego Nieznana* Reakcja anafilaktycznaZaburzenia metabolizmu i odżywiania Nieznana* HiponatremiaZaburzenia psychiczne Często Nietypowe sny Nieznana* Bezsenność
Nieznana* Pobudzenie, agresja (patrz punkt 4.4)
Zaburzenia układu nerwowego Często Zawroty głowy
Nieznana* Zespół serotoninowy Zaburzenia oka Rzadko Rozszerzenie źrenic (co może
prowadzić do ostrej jaskry wąskiego kąta przesączania patrz punkt 4.4)
Zaburzenia naczyniowe Niezbyt często Zaczerwienienie twarzy
Nieznana* Krwawienia (w tym siniak,
wybroczyna, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego lub pochwy)
Zaburzenia żołądka i jelit Bardzo często Nudności
Często Biegunka, Zaparcie, Wymioty Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Często Świąd, włącznie z
uogólnionymświądem Niezbyt często Nocne poty
Nieznana * Obrzęk naczynioruchowy,
Pokrzywka, Wysypka
*Na podstawie zgłoszeń po wprowadzeniu do obrotu
Opis wybranych działań niepożądanych
Nudności
Nudności były na ogół łagodne lub umiarkowane i występowały w ciągu pierwszych dwóch tygodnileczenia. Działania były zazwyczaj przemijające i na ogół nie prowadziły do przerwania leczenia.Działania niepożądane ze strony kładu pokarmowego, takie jak nudności, występowały częściej ukobiet niż u mężczyzn.
Pacjenci w podeszłym wieku
Po zastosowaniu dawek ≥10 mg wortioksetyny raz na dobę odnotowano u pacjentów w wieku ≥65 latczęstsze przypadki wycofania się z udziału w badaniu.
Po zastosowaniu dawek wynoszących 20 mg wortioksetyny raz na dobę, częstość występowanianudności i zaparć była większa u pacjentów w wieku ≥65 lat (odpowiednio 42% i 15%) niż upacjentów w wieku <65 lat (odpowiednio 27% i 4%) (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia seksualne
W badaniach klinicznych zaburzenia seksualne oceniano za pomocą skali ASEX (Arizona SexualExperience Scale). Dawki w wysokości od 5 do 15 mg nie wykazywały żadnych różnic względemplacebo. Jednak stosowanie dawki 20 mg wortioksetyny było związane z nasileniem zaburzeńseksualnych (TESD) (patrz punkt 5.1).
Efekt klasy
Badania epidemiologiczne, prowadzone głównie u pacjentów w wieku 50 lat i starszych, wykazująwzrost ryzyka złamań kości u osób otrzymujących produkt leczniczy należący do pokrewnej klasyleków przeciwdepresyjnych (SSRI lub TCA). Mechanizm występowania tego ryzyka jest nieznany inie wiadomo, czy ryzyko to występuje również po zastosowaniu wortioksetyny.
30
Dzieci i młodzież
W badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną otrzymującą placebowortioksetynę podawano łącznie 308 nastoletnim pacjentom w wieku od 12 do 17 lat z ciężkimzaburzeniem depresyjnym (MDD). Ogólnie rzecz biorąc, profil działań niepożądanych wortioksetynyu młodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych, z wyjątkiem częstszych umłodzieży niż u osób dorosłych przypadków związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego
w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
W badaniach klinicznych zażycie wortioksetyny w dawce z przedziału od 40 mg do 75 mgpowodowało nasilenie takich działań niepożądanych jak: nudności, ortostatyczne zawroty głowy,biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, uogólniony świąd, senność i zaczerwienienietwarzy.
Dane uzyskane po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu dotyczą głównieprzedawkowywania wortioksetyny w dawkach do 80 mg. W większości przypadków nie zgłoszonożadnych objawów podmiotowych lub zgłoszono objawy łagodne. Najczęściej występującymiobjawami były nudności i wymioty.
Doświadczenie z przedawkowaniem wortioksetyny powyżej 80 mg jest ograniczone. W następstwiedawkowania kilkakrotnie przekraczającego zakres dawek terapeutycznych zgłaszano przypadkinapadów drgawkowych i zespołu serotoninowego.
Postępowanie w przedawkowaniu powinno polegać na leczeniu objawów klinicznych i monitorowaniuistotnych parametrów. Zaleca się obserwację medyczną w specjalistycznych warunkach.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Psychoanaleptyki; Inne leki przeciwdepresyjne, kod ATC: N06AX26
Mechanizm działania
Uważa się, że mechanizm działania wortioksetyny ma związek z bezpośrednim modulowaniemaktywności receptorów serotoninergicznych oraz zahamowaniem aktywności przenośnika serotoniny(5-HT). Dane niekliniczne wskazują, że wortioksetyna jest antagonistą receptorów 5-HT3, 5-HT7 i 5-HT1D, częściowym agonistą receptora 5-HT1B, agonistą receptora 5-HT1A oraz inhibitorem transportera5-HT, prowadząc do modulacji neuroprzekaźnictwa w kilku układach, w tym głównie w układzieserotoniny, ale prawdopodobnie także noradrenaliny, dopaminy, histaminy, acetylocholiny, GABA iglutaminianu. Uważa się, że ta wieloraka aktywność wortioksetyny jest odpowiedzialna za jejdziałanie przeciwdepresyjne i anksjolityczne oraz za poprawę funkcji poznawczych, uczenia się ipamięci obserwowaną pod wpływem wortioksetyny w badaniach na zwierzętach. Jednak dokładnyudział poszczególnych docelowych miejsc jej działania w obserwowanym profilu
31
farmakodynamicznym pozostaje niejasny i należy zachować ostrożność ekstrapolując wynikiuzyskane w badaniach na zwierzętach bezpośrednio na ludzi.
U ludzi przeprowadzono dwa badania z zastosowaniem pozytonowej emisyjnej tomografiikomputerowej (PET) i ligandów transportera 5-HT (11C-MADAM lub 11C-DASB), w celu ilościowegookreślenia stopnia zajęcia transportera 5-HT w mózgu po podaniu dawek różnej wielkości. Średniezajęcie transportera 5-HT w jądrach szwu wyniosło około 50% po podaniu dawki 5 mg/dobę, 65% popodaniu dawki 10 mg/dobę i wzrosło do ponad 80% po podaniu dawki 20 mg/dobę.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wortioksetyny były badane w programie klinicznym zudziałem ponad 6 700 pacjentów, z których ponad 3 700 było leczonych wortioksetyną wkrótkookresowych (≤12 tygodni) badaniach dotyczącychciężkiego zaburzenia depresyjnego (majordepressive disorder, MDD). Przeprowadzono dwanaście podwójnie ślepych, 6/8-tygodniowych badańkontrolowanych placebo z zastosowaniem stałej dawki, w celu zbadania krótkoterminowejskuteczności wortioksetyny w MDD u dorosłych ( w tym u pacjentów w podeszłym wieku).Skuteczność wortioksetyny wykazano w co najmniej jednej grupie dawkowania w 9 z 12 badań,stwierdzając przynajmniej 2-punktową różnicę względem placebo w Skali Depresji Montgomery-Åsberg (MADRS) lub łącznego wyniku w 24-punktowej Skali Depresji Hamiltona (HAM-D24),skuteczność ta została także potwierdzona klinicznie przez odsetek pacjentów z odpowiedzią i remisjąoraz przez uzyskanie lepszego wyniku w Skali Ogólnego Wrażenia Klinicznego Ogólnej Poprawy(CGI-I).
Skuteczność wortioksetyny wzrastała wraz ze wzrostem dawki.
Wynik uzyskany w poszczególnych badaniach został potwierdzony w meta-analizie (MMRM)średniej zmiany całkowitego wyniku MADRS w tygodniu 6/8 względem wartości wyjściowych, wkrótkookresowych badaniach kontrolowanych placebo z udziałem osób dorosłych. W tej meta-analiziecałkowita średnia różnica względem placebo w analizowanych badaniach była statystycznieznamienna: -2,3 punkty (p=0,007), -3,6 punktów (p<0,001) oraz -4,6 punktów (p<0,001) odpowiedniodla dawek 5, 10 i 20 mg/dobę; dawka 15 mg/dobę nie została oddzielona od placebo w meta-analizie,ale średnia różnica względem placebo wyniosła -2,6 punktów. Skuteczność wortioksetyny potwierdzazbiorcza analiza pacjentów z odpowiedzią, w której odsetek osób z odpowiedzią na leczenie wahał sięod 46% do 49% dla wortioksetyny w porównaniu z 34% dla placebo (p<0,01; analiza NRI).
Ponadto wortioksetyna w zakresie dawek 5-20 mg/dobę wykazywała skuteczność wobec szerokiegowachlarza objawów depresji (ocenianych na podstawie poprawy we wszystkich wynikachposzczególnych punktów skali MADRS).
Skuteczność wortioksetyny w dawce 10 lub 20 mg/dobę wykazano ponadto w 12-tygodniowym,podwójnie ślepym, ze zmienną dawką badaniu porównawczym z agomelatyną podawaną w dawce 25lub 50 mg/dobę pacjentom z MDD. Wortioksetyna była statystycznie znamiennie lepsza niżagomelatyna, co znalazło odzwierciedlenie w lepszym całkowitym wyniku w skali MADRS i zostałopotwierdzone klinicznie poprzez odsetek pacjentów z odpowiedzią i pacjentów z remisją oraz poprawęw skali CGI-I.
Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej
Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej wykazano w badaniu zapobiegania nawrotom. Pacjenci zremisją po początkowym 12-tygodniowym okresie otwartego leczenia wortioksetyną byli losowoprzydzielani do grupy leczenia wortioksetyną w dawce 5 lub 10 mg/dobę lub placebo. Pacjenci byliobserwowani pod kątem ewentualnych nawrotów choroby w okresie leczenia metodą podwójnieślepej próby przez co najmniej 24 tygodnie (24 do 64 tygodni). Wortioksetyna była lepsza (p=0,004)od placebo w odniesieniu do pierwszorzędowego punktu końcowego, czyli czasu do wystąpienianawrotu MDD, przy współczynniku ryzyka wynoszącym 2,0; tj. ryzyko nawrotu było dwukrotniewiększe w grupie placebo niż w grupie wortioksetyny.
32
Pacjenci w podeszłym wieku
W 8-tygodniowym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo z zastosowaniem stałej dawkiu pacjentów w podeszłym wieku cierpiących na depresję (≥65 lat, n=452, z których 156 stosowałowortioksetynę) wortioksetyna w dawce 5 mg/dobę miała przewagę nad placebo, co znalazłoodzwierciedlenie w poprawie całkowitych wyników w skali MADRS i HAM-D24. Działanieobserwowane po podaniu wortioksetyny dało 4,7-punktową różnicę względem placebo w całkowitymwyniku w skali MADRS w Tygodniu 8 (analiza MMRM).
Pacjenci z ciężką depresją lub z depresją i nasilonymi objawami lękowymi
U pacjentów z ciężką depresją (wyjściowy całkowity wynik w skali MADRS ≥30) oraz u pacjentów zdepresją i nasilonymi objawami lękowymi (wyjściowy całkowity wynik HAM-A ≥20) równieżwykazano skuteczność wortioksetyny w krótkoterminowych badaniach z udziałem dorosłych (ogólnaśrednia różnica względem placebo w całkowitym wyniku w skali MADRS w Tygodniu 6/8 wahała sięodpowiednio od 2,8 do 7,3 punktów oraz od 3,6 do 7,3 punktów (analiza MMRM)). W badaniupoświęconym osobom w podeszłym wieku wortioksetyna była również skuteczna u tych pacjentów..
Wykazano także utrzymywanie się działania przeciwdepresyjnego w tej populacji pacjentów w długoterminowym badaniu zapobiegania nawrotom.
Wpływ wortioksetyny na wyniki testu DSST (ang. Digit Symbol Substitution Test), testu UPSA (ang.the University of California San Diego Performance-Based Skills Assessment) (ocena obiektywna),badania ankietowego PDQ dotyczącego postrzegania deficytów (ang. Perceived DeficitsQuestionnaire) oraz kwestionariusz oceny funkcjonowania poznawczego i fizycznego (ang. Cognitiveand Physical Functioning Questionnaire).
Skuteczność wortioksetyny (5-20 mg/dobę) u pacjentów z MDD badano w dwóchkrótkoterminowych, kontrolowanych placebo badaniach u dorosłych i w jednym takim badaniu u osóbw podeszłym wieku.
Wortioksetyna wykazywała statystycznie znamienny efekt w porównaniu z placebo w teście DSST,mieszczący się w zakresie od Δ= 1,75 (p = 0,019) do 4,26 (p <0,0001) w dwóch badaniach udorosłych oraz Δ= 2,79 (p = 0,023) w badaniu u osób w podeszłym wieku. W metaanalizie(ANCOVA, LOCF) średniej zmiany od wartości wyjściowej testu DSST prawidłowych symboli wewszystkich 3 badaniach, wortioksetyna różniła się od placebo (p<0,05) ze standaryzowaną wielkościąefektu wynoszącą 0,35. Po dostosowaniu do zmiany MADRS całkowity wynik metaanalizy tychsamych badań wykazał, że wortioksetyna różniła się od placebo (p<0,05) ze standaryzowanąwielkością efektu wynoszącą 0,24.
W jednym badaniu oceniano wpływ wortioksetyny na zdolności funkcjonalne przy zastosowaniu testuUPSA (ang. the University of California San Diego Performance-Based Skills Assessment).Wortioksetyna w porównaniu z placebo wykazała statystyczną różnicę, przy czym wynik dlawortioksetyny wynosił 8,0 w porównaniu do wyniku placebo 5,1 (p=0,0003).
W jednym badaniu, wortioksetyna przewyższyła placebo w ocenach subiektywnych, dokonywanychza pomocą badania ankietowego PDQ postrzegania deficytów (ang. Perceived Deficits Questionnaire)z wynikiem -14,6 dla wortioksetyny oraz -10,5 dla placebo (p=0,002). Wortioksetyna nie różniła sięod placebo w ocenie subiektywnej, gdy do oceny stosowano kwestionariusz oceny funkcjonowaniapoznawczego i fizycznego (ang. Cognitive and Physical Functioning Questionnaire) z wynikiem -8,1punktów dla wortioksetyny w porównaniu do -6,9 dla placebo (p=0,086).
Tolerancja i bezpieczeństwo stosowania
Bezpieczeństwo stosowania i tolerancję wortioksetyny analizowano w krótko- i długoterminowychbadaniach z zastosowaniem dawek z zakresu 5 do 20 mg/dobę. Informacje o działaniachniepożądanych, patrz punkt 4.8.
33
Wortioksetyna nie zwiększała częstości występowania bezsenności ani senności w porównaniu z placebo.
W krótko- i długotrwałych badaniach klinicznych kontrolowanych placebo dokonano systematycznejoceny potencjalnych objawów odstawienia po nagłym przerwaniu leczenia wortioksetyną. Niestwierdzono klinicznie istotnej różnicy względem placebo w częstości występowania i rodzajuobjawów odstawienia po krótko- (6-12 tygodni) i długotrwałym (24-64 tygodni) leczeniuwortioksetyną.
W krótko- i długotrwałych badaniach klinicznych z wortioksetyną częstość samodzielnie zgłaszanychseksualnych działań niepożądanych była mała i podobna jak w grupie placebo. W badaniachkorzystających ze skali ASEX (ang. Arizona Sexual Experience Scale) częstość występowaniadysfunkcji seksualnych wynikających z leczenia (TESD) oraz całkowity wynik w skali ASEXwskazywały na brak istotnej różnicy w porównaniu z placebo w występowaniu objawów dysfunkcjiseksualnych po zastosowaniu wortioksetyny w dawkach od 5 do 15 mg/dobę. Po zastosowaniu dawki20 mg/dobę, obserwowano wzrost występowania TESD w porównaniu z placebo (różnica w częstościwystępowania wyniosła 14,2%; 95% CI [1,4; 27,0]).
Wpływ wortioksetyny na funkcje seksualne oceniano następnie w 8-tygodniowym badaniuporównawczym z escytalopramem prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby ze zmienną dawką(n=424) u pacjentów leczonych przez co najmniej 6 tygodni SSRI (cytalopram, paroksetyna lubsertralina), z niskim poziomem objawów depresyjnych (wyjściowy wynik CGI-S ≤ 3) i TESDwywołanych przez wcześniejsze leczenie SSRI. Wortioksetyna w dawce 10-20 mg/dobę wywoływałastatystycznie znacząco mniej TESD niż escytalopram w dawce 10-20 mg/dobę, co mierzono zmianącałkowitego wyniku CSFQ-14 (2,2 punktu, p=0,013) w 8 tygodniu. Odsetek osób z odpowiedzią nieróżnił się istotnie w grupie otrzymującej wortioksetynę (162 (74,7%)) w porównaniu z grupąotrzymującą escytalopram (137 (66,2%)) w 8. tygodniu (OR 1,5 p=0,057). Działanieprzeciwdepresyjne utrzymywało się w obu grupach terapeutycznych
W porównaniu z placebo wortioksetyna nie miała wpływu na masę ciała, częstość akcji serca ani naciśnienie krwi w krótko- i długoterminowych badaniach klinicznych.
W badaniach klinicznych nie obserwowano klinicznie istotnych zmian w wynikach oceny czynnościwątroby lub nerek.
Wortioksetyna nie wykazywała klinicznie istotnego wpływu na parametry EKG, w tym na odstęp QT,QTc, PR i QRS u pacjentów z MDD. W badaniu z gruntowną oceną QTc u osób zdrowych, którympodawano dawki do 40 mg wortioksetyny na dobę, nie obserwowano tendencji do wydłużenia odstępuQTc.
Dzieci i młodzież
U nastoletnich pacjentów z MDD w wieku od 12 do 17 lat przeprowadzono jedno randomizowane, 8-tygodniowe badanie prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, z grupą kontrolną otrzymującąplacebo, z grupą otrzymującą czynny lek, dotyczące stosowania stałej dawki. Badanie obejmowało 4-tygodniowy okres wprowadzający z zastosowaniem placebo prowadzony metodą ślepej próby, zustandaryzowaną interwencją psychospołeczną (N=777). Jedynie osoby bez odpowiedzi w okresiewprowadzającym zostały poddane randomizacji (N=615). Wortioksetyna w dawce 10 mg/dobę lub 20mg/dobę nie była istotnie statystycznie lepsza w porównaniu z placebo w odniesieniu do całkowitegowyniku w skali oceny depresji u dzieci (ang. Children's Depression Rating Scale-Revised, CDRS-R).Czynny lek referencyjny (fluoksetyna 20 mg/dobę) różnił się statystycznie względem placebo wodniesieniu do całkowitego wyniku w skali CDRS-R. Ogólnie rzecz biorąc, profil działańniepożądanych wortioksetyny u młodzieży był podobny do profilu obserwowanego u osób dorosłych,z wyjątkiem częstszych u młodzieży niż u osób dorosłych zdarzeń związanych z bólem brzucha imyślami samobójczymi. Przerwanie leczenia z powodu działań niepożądanych (głównie z powodumyśli samobójczych, nudności i wymiotów) zdarzało się najczęściej u pacjentów leczonychwortioksetyną w dawce 20 mg/dobę (5,6%) w porównaniu z leczonymi wortioksetyną 10 mg/dobę
34
(2,7%), fluoksetyną (3,3%) i placebo (1,3%). Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami niepożądanymi wgrupie otrzymującej wortioksetynę były nudności, wymioty i bóle głowy. Myśli i zachowaniasamobójcze zgłaszano jako zdarzenia niepożądane zarówno podczas 4-tygodniowego okresuwprowadzającego prowadzonego metodą ślepej próby (placebo 13/777 [1,7%]), jak i podczas 8-tygodniowego okresu leczenia (wortioksetyna 10 mg/dobę 2/147 [1,4%], wortioksetyna 20 mg/dobę6/161 [3,7%], fluoksetyna 6/153 [3,9%], placebo 0/154 [0%]). Myśli i zachowania samobójczemierzone skalą oceny ciężkości zachowań i myśli samobójczych Uniwersytetu Columbia (ang.Columbia Suicide Severity Rating Scale, C-SSRS) były podobne w grupach terapeutycznych.
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań wortioksetyny w ciężkim zaburzeniu depresyjnym u dzieci w wieku poniżej 7 lat (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
Europejska Agencja Leków wstrzymała obowiązek dołączania wyników badań wortioksetyny wjednej lub kilku podgrupach populacji dzieci i młodzieży w leczeniu ciężkiego zaburzeniadepresyjnego (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym wortioksetyna jest dobrze, choć powoli wchłaniana, a maksymalne stężenie wosoczu występuje w ciągu 7 do 11 godzin. Po podaniu wielokrotnych dawek wynoszących 5, 10 lub20 mg/dobę średnie wartości Cmax wyniosły 9 do 33 ng/ml. Bezwzględna biodostępność wynosi 75%.Pokarm nie miał wpływu na farmakokinetykę wortioksetyny (patrz punkt 4.2).
Dystrybucja
Średnia objętość dystrybucji (Vss) wynosi 2 600 l, co wskazuje na intensywną dystrybucję pozanaczynia. Wortioksetyna wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza (98 do 99%), a wiązanie towydaje się niezależne od stężenia wortioksetyny w osoczu.
Metabolizm
Wortioksetyna jest intensywnie metabolizowana w wątrobie, głównie poprzez oksydację katalizowanąprzez CYP2D6, a w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9, a następnie sprzęganie z kwasemglukuronowym.
Nie obserwowano hamującego ani indukującego wpływu wortioksetyny w badaniach interakcji typulek-lek na izoenzymy CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6,CYP2E1 lub CYP3A4/5 (patrz punkt 4.5). Wortioksetyna jest słabym substratem i inhibitorem P-gp.
Główny metabolit wortioksetyny jest farmakologicznie nieaktywny.
Eliminacja
Średni okres półtrwania eliminacji i klirens po podaniu doustnym wynoszą odpowiednio 66 godzin i33 l/h. Około 2/3 nieaktywnych metabolitów wortioksetyny jest wydalane z moczem, a około 1/3 zkałem. Tylko nieznaczne ilości wortioksetyny są wydalane z kałem. Stężenia w osoczu w staniestacjonarnym są osiągane po około 2 tygodniach.
Liniowość lub nieliniowość
Farmakokinetyka wortioksetyny jest liniowa i nie zależy od czasu w zakresie badanych dawek (2,5 do60 mg/dobę).
Zgodnie z okresem półtrwania, wskaźnik kumulacji wynosi 5 do 6 na podstawie AUC0-24h po podaniuwielokrotnych dawek od 5 do 20 mg/dobę.
35
Szczególne populacje pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
U zdrowych pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat; n=20), narażenie na wortioksetynę wzrosło do27% (Cmax i AUC) w porównaniu ze zdrowymi młodymi osobami z grupy kontrolnej (w wieku ≤45lat) po podaniu wielokrotnych dawek wynoszących 10 mg/dobę. U pacjentów w wieku ≥65 lat jakodawkę początkową należy zawsze stosować najmniejszą skuteczną dawkę 5 mg wortioksetyny raz nadobę (patrz punkt 4.2). Należy jednak zachować ostrożność przepisując lek osobom w podeszłymwieku w dawkach większych niż 10 mg wortioksetyny raz na dobę (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia czynności nerek
Po podaniu pojedynczej dawki wortioksetyny zaburzenia czynności nerek oceniane za pomocą wzoruCockcrofta-Gaulta (łagodne, umiarkowane lub ciężkie; n=8 w każdej z grup) spowodowały niewielkiwzrost narażenia (do 30%) w porównaniu z odpowiednio dobranymi zdrowymi osobami z grupykontrolnej. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek jedynie niewielka część wortioksetynybyła usuwana podczas dializy (AUC i Cmax były odpowiednio o 13% i 27% mniejsze; n=8) po podaniupojedynczej dawki 10 mg wortioksetyny. Nie ma konieczności dostosowania dawki zależnie odczynności nerek (patrz punkt 4.2 i 4.4).
Zaburzenia czynności wątroby
Farmakokinetykę u osób (N = 6-8) z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby (kryteria, odpowiednio, A, B lub C w skali Child-Pugh) porównano z parametramiu zdrowych ochotników. Zmiany w AUC były mniejsze o mniej niż 10% u osób z łagodnymi lubumiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, a większe o 10% u osób z ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby. Zmiany Cmax były o mniej niż 25% mniejsze we wszystkich grupach. Nie jestwymagana modyfikacja dawki zależnie od czynności wątroby (patrz punkt 4.2 i 4.4).
Typy genów CYP2D6
Stężenie wortioksetyny w osoczu było około dwukrotnie większe u osób ze słabym metabolizmem zapośrednictwem CYP2D6 niż u osób z dobrym funkcjonowaniem CYP2D6. Jednoczesne podawaniesilnych inhibitorów CYP3A4/2C9 osobom ze słabym metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6może spowodować większe narażenie na lek (patrz punkt 4.5).
U osób z ultraszybkim metabolizmem za pośrednictwem CYP2D6 osoczowe stężenie wortioksetynypodawanej w dawce 10 mg/dobę mieściło się w zakresie wartości odnotowanych dla osób zintensywnym metabolizmem po podaniu dawki 5 mg/dobę do 10 mg/dobę.W zależności od indywidualnej odpowiedzi danego pacjenta na leczenie można rozważyćdostosowanie dawki (patrz punkt 4.2).
Dzieci i młodzież
Parametry farmakokinetyczne wortioksetyny u dzieci i młodzieży z ciężkimi zaburzeniamidepresyjnymi po podaniu doustnym dawki od 5 do 20 mg raz na dobę scharakteryzowano, stosującanalizy modelu populacyjnego na podstawie danych z badania farmakokinetycznego (7–17 lat) orazbadania dotyczącego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania (11–17 lat). Parametryfarmakokinetyczne wortioksetyny u dzieci i młodzieży były podobne jak u osób dorosłych.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Podawanie wortioksetyny w badaniach toksyczności ogólnej prowadzonych na myszach, szczurach ipsach było związane z występowaniem objawów klinicznych głównie związanych z OUN. Należałydo nich nadmierne wydzielanie śliny (szczury i psy), rozszerzenie źrenic (psy) oraz dwa epizodydrgawek u psów uczestniczących w programie badań toksyczności ogólnej. Ustalono wielkość dawki,po której nie obserwowano drgawek, przyjmując odpowiedni margines bezpieczeństwa wynoszący 5 ibiorąc pod uwagę maksymalną zalecaną dawkę terapeutyczną wynoszącą 20 mg/dobę. Działanietoksyczne na narządy docelowe ograniczało się do nerek (szczury) i wątroby (myszy i szczury).Zmiany w nerkach szczurów (zapalenie kłębuszków nerkowych, niedrożność kanalików nerkowych,
36
obecność kryształków w kanalikach nerkowych) oraz w wątrobie myszy i szczurów (przerosthepatocytów, martwica hepatocytów, hiperplazja przewodów żółciowych, obecność kryształków wprzewodach żółciowych) obserwowano po ekspozycji przekraczającej 10-krotnie (myszy) i 2-krotnie(szczury) narażenie występujące u ludzi po podaniu maksymalnej zalecanej dawki terapeutycznejwynoszącej 20 mg/dobę. Działania te były głównie związane z właściwym dla gryzoni zatykaniemodpowiednio kanalików nerkowych i przewodów żółciowych przez kryształki powstające w wynikustosowania wortioksetyny, a ryzyko jego występowania u ludzi uznano za małe.
Wortioksetyna nie miała działania genotoksycznego w standardowym zestawie testów in vitro and invivo.
Na podstawie wyników konwencjonalnych, 2-letnich badań rakotwórczego działania leku na myszylub szczury uważa się, że stosowanie wortioksetyny nie wiąże się z ryzykiem działania rakotwórczegou ludzi.
Wortioksetyna nie miała wpływu na płodność szczurów, ich sprawność godową, narządy rozrodczeani na morfologię i ruchliwość nasienia. Wortioksetyna nie działała teratogennie na szczury ani nakróliki, obserwowano jednak toksyczne działanie na reprodukcję wyrażające się wpływem na masępłodu i opóźnionym kostnieniem u szczurów po ekspozycji przekraczającej 10-krotnie ekspozycję uludzi po podaniu maksymalnej zalecanej dawki terapeutycznej wynoszącej 20 mg/dobę. Podobnedziałania obserwowano u królików po subterapeutycznej ekspozycji na lek.
W badaniu w okresie przed- i pourodzeniowym u szczurów, stwierdzono zwiększoną śmiertelnośćmłodych, mniejszy przyrost masy ciała i opóźniony rozwój potomstwa po podaniu dawekwortioksetyny niepowodujących toksycznego wpływu na matkę oraz przy narażeniu podobnym dotego, jakie występuje u ludzi po podaniu wortioksetyny w dawce 20 mg/dobę (patrz punkt 4.6).
Związki wortioksetyny przenikały do mleka karmiących samic szczura (patrz punkt 4.6).
W badaniach toksyczności prowadzonych na młodych osobnikach szczurów wszystkie działaniazwiązane z leczeniem wortioksetyną były zgodne z wynikami odnotowanymi dla osobnikówdorosłych.
Badania oceniające ryzyko dla środowiska wykazały, że wortioksetyna może być trwała, ulegaćbiokumulacji i być toksyczna dla środowiska (ryzyko dla ryb). Jednakże przyjmuje się, że przyzalecanym stosowaniu u pacjenta wortioksetyna stwarza znikome zagrożenie dla środowiska wodnegoi lądowego (patrz punkt 6.6).
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
HydroksypropylobetadeksEtanol (96 procent) Woda oczyszczona
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonywanobadań dotyczących zgodności.
6.3 Okres ważności
3 lata.
Krople należy zużyć w ciągu 8 tygodni po otwarciu opakowania.
37
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
15 ml roztworu w butelce ze szkła bursztynowego (typu III) z zakrętką (polipropylenową) z kroplomierzem (wykonanym z polietylenu małej gęstości) (zamknięcie chroniące przed dostępem dzieci).
Opakowanie zawierające 1 butelkę.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/036
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18 grudzień 2013 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 20 listopada 2018 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowe informacje o tym produkcie są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekó
w http://www.ema.europa.eu.
38
ANEKS II
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE
ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE
DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
39
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania
Wymogi dotyczące przedkładania okresowych raportów o bezpieczeństwie stosowania tego produktuleczniczego określono w wykazie unijnych dat referencyjnych (ang. EURD list), o którym mowa wart. 107c ust. 7 dyrektywy 2001/83/WE ze wszelkimi późniejszymi zmianami i który jest ogłaszany naeuropejskiej stronie internetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI I OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO
STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nadbezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych
informacji,
które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnychinformacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się dominimalizacji ryzyka.
40
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
41
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
42
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH IOPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
PUDEŁKO TEKTUROWE I ETYKIETA NA POJEMNIKU NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 5 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych28 tabletek powlekanych98 tabletek powlekanych56x1 tabletek powlekanych98x1 tabletek powlekanych100 tabletek powlekanych200 tabletek powlekanych
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
43
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/001 14 tabletek powlekanychEU/1/13/891/002 28 tabletek powlekanychEU/1/13/891/003 56 x 1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/004 98 x 1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/006 100 tabletek powlekanychEU/1/13/891/007 200 tabletek powlekanychEU/1/13/891/037 98 tabletek powlekanych
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 5 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
44
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO NA OPAKOWANIE POŚREDNIE / SKŁADNIK OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (BEZ „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 5 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych
98 x 1 tabletek powlekanych.
Składnik opakowania zbiorczego, nie można sprzedawać oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
45
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/038 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/005 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 5 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
46
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCHZEWNĘTRZNA ETYKIETA NA OPAKOWANIACH ZBIORCZYCH PAKOWANYCH WFOLIĘ (Z „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 5 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Opakowanie zbiorcze: 126 (9 opakowań po 14) tabletek powlekanych.Opakowanie zbiorcze: 490 (5 opakowań po 98 x 1) tabletek powlekanych.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 9
47
2500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/038 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/005 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98 x 1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 5 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
48
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH
BLISTER NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 5 mg tabletkavortioxetinum
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/S
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP (MM-YYYY)
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
49
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH IOPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
PUDEŁKO TEKTUROWE I ETYKIETA NA POJEMNIKU NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 10 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
7 tabletek powlekanych14 tabletek powlekanych28 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych56 x 1 tabletek powlekanych98 tabletek powlekanych98 x 1 tabletek powlekanych100 tabletek powlekanych200 tabletek powlekanych
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
50
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/008 7 tabletek powlekanychEU/1/13/891/009 14 tabletek powlekanychEU/1/13/891/010 28 tabletek powlekanychEU/1/13/891/011 56 tabletek powlekanychEU/1/13/891/012 98 x tabletek powlekanychEU/1/13/891/013 56 x1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/014 98 x 1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/016 100 tabletek powlekanychEU/1/13/891/017 200 tabletek powlekanych
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 10 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
51
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO JAKO OPAKOWANIE POŚREDNIE / SKŁADNIK OPAKOWANIAZBIORCZEGO (BEZ „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 10 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.
98 x 1 tabletek powlekanych.
Składnik opakowania zbiorczego, nie można sprzedawać oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
52
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/039 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/005 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98 x 1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 10 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
53
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCHZEWNĘTRZNA ETYKIETA NA OPAKOWANIACH ZBIORCZYCH PAKOWANYCH WFOLIĘ (Z „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 10 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Opakowanie zbiorcze: 126 (9 opakowań po 14) tabletek powlekanych.Opakowanie zbiorcze: 490 (5 opakowań po 98 x 1) tabletek powlekanych.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
54
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/039 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/005 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 10 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
55
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
BLISTER NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 10 mg tabletkavortioxetinum
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/S
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP (MM-RRRR)
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
56
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH IOPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
PUDEŁKO TEKTUROWE I ETYKIETA NA POJEMNIKU NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 15 mg tabletki powlekane vortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 15 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych28 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych56 x 1 tabletek powlekanych98 tabletek powlekanych98 x 1 tabletek powlekanych100 tabletek powlekanych200 tabletek powlekanych
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
57
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/018 14 tabletek powlekanychEU/1/13/891/019 28 tabletek powlekanychEU/1/13/891/020 56 tabletek powlekanychEU/1/13/891/021 98 x tabletek powlekanychEU/1/13/891/022 56 x1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/023 98 x 1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/025 100 tabletek powlekanychEU/1/13/891/026 200 tabletek powlekanych
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 15 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
58
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO JAKO OPAKOWANIE POŚREDNIE / SKŁADNIK OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (BEZ „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 15 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 15 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
98 x 1 tabletek powlekanych.
Składnik opakowania zbiorczego, nie można sprzedawać oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
59
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/024 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 15 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
60
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNA ETYKIETA NA OPAKOWANIACH ZBIORCZYCH PAKOWANYCH W FOLIĘ (Z „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 15 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 15 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Opakowanie zbiorcze: 490 (5 opakowań 98 x 1) tabletek powlekanych.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
61
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/024 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 15 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
62
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
BLISTER NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 15 mg tabletkavortioxetinum
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/S
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP (MM-RRRR)
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
63
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH I OPAKOWANICH BEZPOŚREDNICH
PUDEŁKO TEKTUROWE I ETYKIETA NA POJEMNIKU NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych28 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych56 x 1 tabletek powlekanych98 tabletek powlekanych98 x 1 tabletek powlekanych100 tabletek powlekanych200 tabletek powlekanych
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
64
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/027 14 tabletek powlekanychEU/1/13/891/028 28 tabletek powlekanychEU/1/13/891/029 56 tabletek powlekanychEU/1/13/891/030 98 x tabletek powlekanychEU/1/13/891/031 56 x1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/032 98 x 1 tabletek powlekanychEU/1/13/891/034 100 tabletek powlekanychEU/1/13/891/035 200 tabletek powlekanych
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 20 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
65
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO TABLETEK JAKO OPAKOWANIE POŚREDNIE / SKŁADNIK OPAKOWANIAZBIORCZEGO (BEZ „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.
98 x 1 tabletek powlekanych
Składnik opakowania zbiorczego, nie można sprzedawać oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
66
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/040 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/033 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 20 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
67
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNA ETYKIETA NA OPAKOWANIACH ZBIORCZYCH PAKOWANYCH WFOLIĘ (Z „BLUE BOX”)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg tabletki powlekanevortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg vortioxetinum (w postaci bromowodorku)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Opakowanie zbiorcze: 126 (9 opakowań po 14) tabletek powlekanych.Opakowanie zbiorcze: 490 (5 opakowań po 98 x 1) tabletek powlekanych.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
68
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/040 126 tabletek powlekanych (9 opakowań po 14)EU/1/13/891/033 490 tabletek powlekanych (5 opakowań po 98x1)
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 20 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
69
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
BLISTER NA TABLETKI
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg tabletkavortioxetinum
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/S
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP (MM-RRRR)
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
70
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH IOPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
PUDEŁKO TEKTUROWE I ETYKIETA NA BUTELKĘ
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Brintellix 20 mg/ml krople doustne, roztwórvortioxetinum
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda kropla zawiera 1 mg vortioxetinum (w postaci (D,L) mleczanu)
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Zawiera etanol
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Krople doustne, roztwór15 ml
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Podanie doustne.
[dotyczy tylko zewnętrznych tekturowych pudełek]:
Odwrócić butelkę do góry nogami. Jeśli nie pojawią się żadne krople, lekko postukać w butelkę, abypłyn zaczął wypływać.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W
MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP) {MM-RRRR}Po otwarciu zużyć w ciągu 8 tygodni.
71
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/13/891/036 15 ml
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Brintellix 20 mg/ml [dotyczy tylko zewnętrznych tekturowych pudełek]
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora [dotyczy tylko zewnętrznych tekturowych pudełek]
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR - DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
[dotyczy tylko zewnętrznych tekturowych pudełek]
PC:SN:NN:
72
B. ULOTKA DLA PACJENTA
73
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Brintellix 5 mg tabletki powlekane
Wortioksetyna (Vortioxetinum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
3. Jak przyjmować lek Brintellix 4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Brintellix
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
Lek Brintellix zawiera substancję czynną wortioksetynę. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.
Wykazano, że lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym smutek, napięcie wewnętrzne(uczucie lęku), zaburzenia snu (mniejsza ilość snu), zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją,poczucie braku wartości, utratę zainteresowania wykonywaniem ulubionych czynności, uczuciespowolnienia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
Kiedy nie przyjmować leku Brintellix:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki na depresję znane jako nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy lub selektywne inhibitory MAO-A. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:
- przyjmuje leki o tzw. działaniu serotoninergicznym, takie jak:
- tramadol (silny lek przeciwbólowy).
74
- sumatryptan i leki podobne, których nazwy substancji czynnych kończą się na “tryptan”
(stosowane w leczeniu migreny).
Przyjmowanie tych leków razem z lekiem Brintellix może zwiększyć ryzyko wystąpieniazespołu serotoninowego. Zespół ten może przebiegać z omamami, mimowolnymi skurczamimięśni, przyspieszonym biciem serca, wysokim ciśnieniem krwi, gorączką, nudnościami ibiegunką;
- miał napady drgawkowe (napady padaczkowe).
Leczenie będzie prowadzone z zachowaniem ostrożności, jeśli u pacjenta występowały napadydrgawek lub jeśli obecnie występują nieustabilizowane napady drgawek/padaczka. Stosowanieleków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych.Leczenie należy przerwać u każdego pacjenta, u którego napady wystąpią po raz pierwszy lubich częstość się zwiększy;
- wystąpiła u niego mania;
- ma tendencję do krwawień lub siniaków; - ma małe stężenie sodu we krwi;
- ma 65 lat lub więcej;
- ma ciężką chorobę nerek;
- ma ciężką chorobę wątroby lubchorobę wątroby zwaną marskością;
- ma obecnie lub miał w przeszłości podwyższone ciśnienie w oku lub jaskrę. Jeśli w trakcie leczenia pojawia się ból oczu i niewyraźne widzenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetynę, mogą również doświadczyć uczucia agresji, pobudzenia, złości i drażliwości. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą niekiedy wystąpić myśli osamookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowanialeków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie,zazwyczaj po dwóch tygodniach, a niekiedy później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne, jeśli:- u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa;- pacjent jest młodą osobą dorosłą.
Informacje z badań klinicznych wskazują na wzrost ryzyka zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 lat z chorobami psychicznymi leczonymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpią myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa,powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać siępoinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich oprzeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić te osoby o informowanie go, jeśli zauważą, że depresjalub zaburzenia lękowe się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lek Brintellix nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze względu na brakinformacji. Leku Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, ze względu nabrak wykazanej skuteczności jego stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku Brintellix umłodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie 4.
Lek Brintellix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
75
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:- fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji, zwane nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy); nie wolno stosować żadnego z tych leków wraz z lekiem Brintellix. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, musi odczekać 14 dni zanim rozpocznie przyjmowanie leku Brintellix. Po przerwaniu leczenia lekiem Brintellix należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków.
- moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona). - linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych).
- lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan.- leki obniżające stężenie sodu.
- ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń).- karbamazepina, fenytoina (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób).- warfaryna, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).
Leki zwiększające ryzyko napadów drgawkowych:
- sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”. - tramadol (silny lek przeciwbólowy).
- meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii).- bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie).- fluoksetyna, paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI/SNRI, leki trójpierścieniowe.
- ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (lek stosowany w leczeniu depresji).- chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
- chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych
należące do grup leków zwanych fenotiazynami, tioksantenami, butyrofenonam).
Należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o przyjmowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionychleków, ponieważ lekarz prowadzący powinien wiedzieć, że pacjent jest już narażony na ryzykonapadów padaczkowych.
Jeśli u pacjenta w trakcie stosowania leku Brintellix wykonywane jest badanie przesiewowe moczu,w przypadku stosowania pewnych metod analitycznych może wystąpić dodatni wynik na obecnośćmetadonu, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje metadonu. W takiej sytuacji można wykonać bardziejswoisty test.
Stosowanie leku Brintellix z alkoholem
Jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Brintellix nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uważa, iż jest to bezwzględnie konieczne.
Pacjentki, które w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyjmowały leki na depresję, w tym Brintellix,powinny być świadome ryzyka wystąpienia u noworodka następujących objawów: trudności woddychaniu, sinego zabarwienia skóry, napadów drgawkowych, zmiany temperatury ciała, trudności zpobieraniem pokarmu, wymiotów, małego stężenia cukru we krwi, sztywności lub wiotkości mięśni,
76
wzmożonych odruchów, drżenia, drżączki, drażliwości, letargu, ciągłego płaczu, senności i trudnościze snem. Jeśli u noworodka występuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Brintellix. Leki takie jak Brintellixstosowane podczas ciąży, a zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzykowystąpienia ciężkiej choroby zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodków (PPHN),powodującej u dziecka przyspieszony oddech i siny kolor skóry. Objawy te zazwyczaj występują wciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Jeśli objawy takie wystąpią, należy natychmiast powiedziećo tym położnej i (lub) lekarzowi.
Karmienie piersią
Należy spodziewać się, że składniki leku Brintellix będą przenikać do mleka kobiecego. Nie należystosować leku Brintellix podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinnaprzerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści zkarmienia dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenialekiem Brintellix lub po zmianie dawki, gdyż zgłaszano działania niepożądane, takie jak zawrotygłowy.
Lek Brintellix zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek Brintellix
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny w pojedynczej dawce u dorosłych wwieku poniżej 65 lat. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg wortioksetyny nadobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny na dobę w zależności od odpowiedzipacjenta na leczenie.
Dla osób w wieku 65 lat lub starszych dawka początkowa wynosi 5 mg wortioksetyny raz na dobę.
Sposób podawania
Należy przyjąć jedną tabletkę popijając szklanką wody.Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Czas trwania leczenia
Należy przyjmować lek Brintellix tak długo, jak to zalecił lekarz.
Należy nadal przyjmować Brintellix, nawet jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak pacjent poczuje się lepiej.
77
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Brintellix
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanieleku i wszelkie pozostałe tabletki. Należy postąpić tak, nawet jeśli nie występują żadne objawydyskomfortu. Objawami przedawkowania są zawroty głowy, nudności, biegunka, uczuciedyskomfortu w żołądku, swędzenie całego ciała, senność i zaczerwienienie twarzy.
Po przyjęciu dawek kilkakrotnie przekraczających zalecaną dawkę zgłaszano napady drgawkowe i rzadko występującą chorobę o nazwie zespół serotoninowy.
Pominięcie przyjęcia leku Brintellix
Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Brintellix
Nie należy przerywać przyjmowania leku Brintellix bez porozumienia z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Obserwowane działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i występowały w ciągupierwszych dwóch tygodni leczenia. Reakcje były zwykle przejściowe i nie prowadziły do przerwanialeczenia.
Niżej wymienione działania niepożądane były zgłaszane z następującą częstością.
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób - nudności
Często: mogą występować maksymalnie u 1 na 10 osób- biegunka, zaparcie, wymioty- zawroty głowy
- swędzenie całego ciała - dziwne sny
Niezbyt często: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 osób - zaczerwienienie twarzy
- nocne poty
Rzadko: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1000 osób
- powiększone źrenice (rozszerzenie źrenic), co może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry (patrz
punkt 2)
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych- zbyt mała ilość sodu we krwi (objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, senność, silne zmęczenie, nudności lub wymioty; poważniejsze objawy to: omdlenia, drgawki lub upadki)
- zespół serotoninowy (patrz punkt 2)
78
- reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie, powodując obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu oraz/lub nagły spadek ciśnienia krwi (przez co pacjent odczuwa zawroty głowy lub ma poczucie pustki w głowie)
- pokrzywka
- nadmierne lub niewyjaśnione krwawienie (w tym siniaczenie, krwawienie z nosa, krwawienia
z przewodu pokarmowego i pochwy) - wysypka
- problemy ze snem (bezsenność)
- pobudzenie i agresja. W razie wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się
z lekarzem (patrz punkt 2).
U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.
Dodatkowe działania niepożądane u młodzieży
Działania niepożądane wortioksetyny u młodzieży był podobne do obserwowanych u osób dorosłych,z wyjątkiem zdarzeń związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi, które zgłaszano częścieju młodzieży niż u osób dorosłych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienioneg
o w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Brintellix
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Brintellix
- Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg
wortioksetyny (w postaci bromowodorku).
- Pozostałe składniki to mannitol (E421), mikrokrystaliczna celuloza, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), magnezu stearynian, hypromeloza, Makrogol 400, tytanu dwutlenek(E171), żelaza tlenek czerwony (E172).
Jak wygląda lek Brintellix i co zawiera opakowanie
Różowe tabletki powlekane w kształcie migdałów o wymiarach 5 x 8,4 mm (tabletki), z napisem “TL” po jednej stronie i “5” po drugiej stronie tabletki.
79
Lek Brintellix tabletki powlekane 5 mg jest dostępny w blistrach po 14, 28, 56x1, 98, 98x1, 126 (9x14), 490 (5x(98x1)) tabletek oraz w pojemnikach po 100 i 200 tabletek.
Opakowania po 56 x 1, 98 x 1 i 490 tabletek powlekanych zawierają blistry z pojedynczymi dawkami leku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Lundbeck S.A./N.V.
Tél/Tel: +32 2 535 7979
Lietuva
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Danija)
България
Lundbeck Export A/S Representative Office
Tel: +359 2 962 4696
Luxembourg/Luxemburg
Lundbeck S.A.
Tél: +32 2 535 7979
Česká republika
Lundbeck Česká republika s.r.o.
Tel: +420 225 275 600
Magyarország
Lundbeck Hungaria Kft.
Tel: +36 1 4369980
Danmark
Lundbeck Pharma A/S
Tlf: +45 4371 4270
Malta
H. Lundbeck A/S
Tel: + 45 36301311
Deutschland
Lundbeck GmbH
Tel: +49 40 23649 0
Nederland
Lundbeck B.V.
Tel: +31 20 697 1901
Eesti
Lundbeck Eesti AS
Tel: + 372 605 9350
Norge
H. Lundbeck AS
Tlf: +47 91 300 800
Ελλάδα
Lundbeck Hellas S.A.
Τηλ: +30 210 610 5036
Österreich
Lundbeck Austria GmbH
Tel: +43 1 253 621 6033
España
Lundbeck España S.A.
Tel: +34 93 494 9620
Polska
Lundbeck Poland Sp. z o. o.
Tel.: + 48 22 626 93 00
France
Lundbeck SAS
Tél: + 33 1 79 41 29 00
Portugal
Lundbeck Portugal Lda
Tel: +351 21 00 45 900
80
Hrvatska
Lundbeck Croatia d.o.o.
Tel.: + 385 1 6448263
România
Lundbeck Romania SRL
Tel: +40 21319 88 26
Ireland
Lundbeck (Ireland) Limited
Tel: +353 468 9800
Slovenija
Lundbeck Pharma d.o.o.
Tel.: +386 2 229 4500
Ísland
Vistor hf.
Tel: +354 535 7000
Slovenská republika
Lundbeck Slovensko s.r.o.
Tel: +421 2 5341 42 18
Italia
Lundbeck Italia S.p.A.
Tel: +39 02 677 4171
Suomi/Finland
Oy H. Lundbeck Ab
Puh/Tel: +358 2 276 5000
Κύπρος
Lundbeck Hellas A.E
Τηλ.: +357 22490305
Sverige
H. Lundbeck AB
Tel: +46 4069 98200
Latvija
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Dānija)
United Kingdom
Lundbeck Limited
Tel: +44 1908 64 9966
Data ostatniej aktualizacji ulotki: MM/RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
81
Ulotka dołączona do opako wania: informacja dla pacjenta
Brintellix 10 mg tabletki powlekane
Wortioksetyna (Vortioxetinum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
3. Jak przyjmować lek Brintellix 4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Brintellix
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
Lek Brintellix zawiera substancję czynną wortioksetynę. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.
Wykazano, że lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym smutek, napięcie wewnętrzne(uczucie lęku), zaburzenia snu (mniejsza ilość snu), zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją,poczucie braku wartości, utrata zainteresowania wykonywaniem ulubionych czynności, uczuciespowolnienia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
Kiedy nie przyjmować leku Brintellix:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki na depresję znane jako nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy lub selektywne inhibitory MAO-A. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą,jeśli pacjent:
- przyjmuje leki o tzw. działaniu serotoninergicznym, takie jak:
- tramadol (silny lek przeciwbólowy).
82
- sumatryptan i leki podobne, których nazwy substancji czynnych kończą się na “tryptan”
(stosowane w leczeniu migreny).
Przyjmowanie tych leków razem z lekiem Brintellix może zwiększyć ryzyko wystąpieniazespołu serotoninowego. Zespół ten może przebiegać z omamami, mimowolnymi skurczamimięśni, przyspieszonym biciem serca, wysokim ciśnieniem krwi, gorączką, nudnościami ibiegunką.
- miał napady drgawkowe (napady padaczkowe).
Leczenie będzie prowadzone z zachowaniem ostrożności, jeśli u pacjenta występowały napadydrgawek lub jeśli obecnie występują nieustabilizowane napady drgawek/padaczka. Stosowanieleków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych.Leczenie należy przerwać u każdego pacjenta, u którego napady wystąpią po raz pierwszy lubich częstość się zwiększy.
- wystąpiła u niego mania;
- ma tendencję do krwawień lub siniaków; - ma małe stężenie sodu we krwi;
- ma 65 lat lub więcej;
- ma ciężką chorobę nerek;
- ma ciężką chorobę wątroby lubchorobę wątroby zwaną marskością;
- ma obecnie lub miał w przeszłości podwyższone ciśnienie w oku lub jaskrę. Jeśli w trakcie leczenia pojawia się ból oczu i niewyraźne widzenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetynę, mogą również doświadczyć uczucia agresji, pobudzenia, złości i drażliwości. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą niekiedy wystąpić myśli osamookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowanialeków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie,zazwyczaj po dwóch tygodniach, a niekiedy później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne, jeśli:- u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa;- pacjent jest młodą osobą dorosłą.
Informacje z badań klinicznych wskazują na wzrost ryzyka zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 lat z chorobami psychicznymi leczonymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpią myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa,powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać siępoinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich oprzeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić te osoby o informowanie go, jeśli zauważą, że depresjalub zaburzenia lękowe się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lek Brintellix nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze względu na brakinformacji. Leku Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, ze względu nabrak wykazanej skuteczności jego stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku Brintellix umłodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie 4.
Lek Brintellix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
83
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:- fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji, zwane nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy); nie wolno stosować żadnego z tych leków wraz z lekiem Brintellix. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, musi odczekać14 dni zanim rozpocznie przyjmowanie leku Brintellix. Po przerwaniu leczenia lekiem Brintellix należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków.
- moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona).- linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych).- lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan.- leki obniżające stężenie sodu.
- ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń).- karbamazepina, fenytoina (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób).- warfaryna, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).
Leki zwiększające ryzyko napadów drgawkowych:
- sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”. - tramadol (silny lek przeciwbólowy).
- meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii).- bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie).- fluoksetyna, paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI/SNRI, leki trójpierścieniowe.
- ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (lek stosowany w leczeniu depresji).- chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
- chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych
należące do grup leków zwanych fenotiazynami, tioksantenami, butyrofenonami).
Należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o przyjmowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionychleków, ponieważ lekarz prowadzący powinien wiedzieć, że pacjent jest już narażony na ryzykonapadów padaczkowych.
Jeśli u pacjenta w trakcie stosowania leku Brintellix wykonywane jest badanie przesiewowe moczu,w przypadku stosowania pewnych metod analitycznych może wystąpić dodatni wynik na obecnośćmetadonu, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje metadonu. W takiej sytuacji można wykonać bardziejswoisty test.
Stosowanie leku Brintellix z alkoholem
Jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Brintellix nie należy stosować w ciąży, chyba, że lekarz uważa, iż jest to bezwzględnie konieczne.
Pacjentki, które w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyjmowały leki na depresję, w tym Brintellix,powinny być świadome ryzyka wystąpienia u noworodka następujących objawów: trudności woddychaniu, sinego zabarwienia skóry, napadów drgawkowych, zmiany temperatury ciała, trudności z
84
pobieraniem pokarmu, wymiotów, małego stężenia cukru we krwi, sztywności lub wiotkości mięśni,wzmożonych odruchów, drżenia, drżączki, drażliwości, letargu, ciągłego płaczu, senności i trudnościze snem. Jeśli u noworodka występuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Brintellix. Leki takie jak Brintellixstosowane podczas ciąży, a zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzykowystąpienia ciężkiej choroby zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodków (PPHN),powodującej u dziecka przyspieszony oddech i siny kolor skóry. Objawy te zazwyczaj występują wciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Jeśli objawy takie wystąpią, należy natychmiast powiedziećo tym położnej i (lub) lekarzowi.
Karmienie piersią
Należy spodziewać się, że składniki leku Brintellix będą przenikać do mleka kobiecego. Nie należystosować leku Brintellix podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinnaprzerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści zkarmienia dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenialekiem Brintellix lub po zmianie dawki, gdyż zgłaszano działania niepożądane, takie jak zawrotygłowy.
Lek Brintellix zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek Brintellix
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny w pojedynczej dawce dobowej udorosłych w wieku poniżej 65 lat. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mgwortioksetyny na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny na dobę w zależnościod odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Dla osób w wieku 65 lat lub starszych dawka początkowa wynosi 5 mg wortioksetyny raz na dobę.
Sposób podawania
Należy przyjąć jedną tabletkę popijając szklanką wody.Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Czas trwania leczenia
Należy przyjmować lek Brintellix tak długo, jak to zalecił lekarz.
Należy nadal przyjmować Brintellix nawet, jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak pacjent poczuje się lepiej.
85
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Brintellix
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanieleku i wszelkie pozostałe tabletki. Należy postąpić tak, nawet jeśli nie występują żadne objawydyskomfortu. Objawami przedawkowania są zawroty głowy, nudności, biegunka, uczuciedyskomfortu w żołądku, swędzenie całego ciała, senność i zaczerwienienie twarzy.
Po przyjęciu dawek kilkakrotnie przekraczających zalecaną dawkę zgłaszano napady drgawkowe i rzadko występującą chorobę o nazwie zespół serotoninowy.
Pominięcie przyjęcia leku Brintellix
Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celuuzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Brintellix
Nie należy przerywać przyjmowania leku Brintellix bez porozumienia z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Obserwowane działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i występowały w ciągupierwszych dwóch tygodni leczenia. Reakcje były zwykle przejściowe i nie prowadziły do przerwanialeczenia.
Niżej wymienione działania niepożądane były zgłaszane z następującą częstością.
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób - nudności
Często: mogą występować maksymalnie u 1 na 10 osób- biegunka, zaparcie, wymioty- zawroty głowy
- swędzenie całego ciała - dziwne sny
Niezbyt często: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 osób - zaczerwienienie twarzy
- nocne poty
Rzadko: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1000 osób
- powiększone źrenice (rozszerzenie źrenic), co może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry (patrz
punkt 2)
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych- zbyt mała ilość sodu we krwi (objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, senność, silne zmęczenie, nudności lub wymioty; poważniejsze objawy to: omdlenia, drgawki lub upadki)
86
- zespół serotoninowy (patrz punkt 2)
- reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie, powodując obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu oraz/lub nagły spadek ciśnienia krwi (przez co pacjent odczuwa zawroty głowy lub ma poczucie pustki w głowie)
- pokrzywka
- nadmierne lub niewyjaśnione krwawienie (w tym siniaczenie, krwawienie z nosa, krwawienia
z przewodu pokarmowego i pochwy) - wysypka
- problemy ze snem (bezsenność)
- pobudzenie i agresja. W razie wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się
z lekarzem (patrz punkt 2).
U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.
Dodatkowe działania niepożądane u młodzieży
Działania niepożądane wortioksetyny u młodzieży były podobne do obserwowanych u osóbdorosłych, z wyjątkiem zdarzeń związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi, którezgłaszano częściej u młodzieży niż u osób dorosłych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienioneg
o w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Brintellix
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Brintellix
- Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg
wortioksetyny (w postaci bromowodorku).
- Pozostałe składniki to mannitol (E421), mikrokrystaliczna celuloza, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), magnezu stearynian, hypromeloza, Makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).
87
Jak wygląda lek Brintellix i co zawiera opakowanie
Żółte tabletki powlekane w kształcie migdałów o wymiarach 5 x 8,4 mm (tabletki), z napisem “TL” po jednej stronie i “10” po drugiej stronie tabletki.
Lek Brintellix tabletki powlekane 10 mg jest dostępny w blistrach po 7, 14, 28, 56, 56 x 1, 98, 98 x 1, 126 (9x14), 490 (5 x (98x1)) tabletek oraz w pojemnikach po 100 i 200 tabletek.
Opakowania po 56 x 1, 98 x 1 i 490 tabletek powlekanych zawierają blistry z pojedynczymi dawkami leku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Lundbeck S.A./N.V.
Tél/Tel: +32 2 535 797 9
Lietuva
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Danija)
България
Lundbeck Export A/S Representative Office
Tel: +359 2 962 4696
Luxembourg/Luxemburg
Lundbeck S.A.
Tél: +32 2 535 7979
Česká republika
Lundbeck Česká republika s.r.o.
Tel: +420 225 275 600
Magyarország
Lundbeck Hungaria Kft.
Tel: +36 1 4369980
Danmark
Lundbeck Pharma A/S
Tlf: +45 4371 4270
Malta
H. Lundbeck A/S
Tel: + 45 36301311
Deutschland
Lundbeck GmbH
Tel: +49 40 23649 0
Nederland
Lundbeck B.V.
Tel: +31 20 697 1901
Eesti
Lundbeck Eesti AS
Tel: + 372 605 9350
Norge
H. Lundbeck AS
Tlf: +47 91 300 800
Ελλάδα
Lundbeck Hellas S.A.
Τηλ: +30 210 610 5036
Österreich
Lundbeck Austria GmbH
Tel: +43 1 253 621 6033
España
Lundbeck España S.A.
Tel: +34 93 494 9620
Polska
Lundbeck Poland Sp. z o. o.
Tel.: + 48 22 626 93 00
88
France
Lundbeck SAS
Tél: + 33 1 79 41 29 00
Portugal
Lundbeck Portugal Lda
Tel: +351 21 00 45 900
Hrvatska
Lundbeck Croatia d.o.o.
Tel.: + 385 1 6448263
România
Lundbeck Romania SRL
Tel: +40 21319 88 26
Ireland
Lundbeck (Ireland) Limited
Tel: +353 468 9800
Slovenija
Lundbeck Pharma d.o.o.
Tel.: +386 2 229 4500
Ísland
Vistor hf.Tel: +354 535 7000
Italia
Lundbeck Italia S.p.A.
Tel: +39 02 677 4171
Slovenská republika
Lundbeck Slovensko s.r.o.
Tel: +421 2 5341 42 18
Suomi/Finland
Oy H. Lundbeck Ab
Puh/Tel: +358 2 276 5000
Κύπρος
Lundbeck Hellas A.E
Τηλ.: +357 22490305
Sverige
H. Lundbeck AB
Tel: +46 4069 98200
Latvija
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Dānija)
United Kingdom
Lundbeck Limited
Tel: +44 1908 64 9966
Data ostatniej aktualizacji ulotki: MM/RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekó
whttp://www.ema.europa.eu.
89
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Brintellix 15 mg tabletki powlekane
Wortioksetyna (Vortioxetinum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
3. Jak przyjmować lek Brintellix 4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Brintellix
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
Lek Brintellix zawiera substancję czynną wortioksetynę. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.
Wykazano, że lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym smutek, napięcie wewnętrzne(uczucie lęku), zaburzenia snu (mniejsza ilość snu), zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją,poczucie braku wartości, utratę zainteresowania wykonywaniem ulubionych czynności, uczuciespowolnienia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
Kiedy nie przyjmować leku Brintellix:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki na depresję znane jako nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy lub selektywne inhibitory MAO-A. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą,jeśli pacjent:
- przyjmuje leki o tzw. działaniu serotoninergicznym, takie jak:
- tramadol (silny lek przeciwbólowy).
90
- sumatryptan i leki podobne, których nazwy substancji czynnych kończą się na “tryptan”
(stosowane w leczeniu migreny).
Przyjmowanie tych leków razem z lekiem Brintellix może zwiększyć ryzyko wystąpieniazespołu serotoninowego. Zespół ten może przebiegać z omamami, mimowolnymi skurczamimięśni, przyspieszonym biciem serca, wysokim ciśnieniem krwi, gorączką, nudnościami ibiegunką.
- miał napady drgawkowe (napady padaczkowe).
Leczenie będzie prowadzone z zachowaniem ostrożności, jeśli u pacjenta występowały napadydrgawek lub jeśli obecnie występują nieustabilizowane napady drgawek/padaczka. Stosowanieleków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych.Leczenie należy przerwać u każdego pacjenta, u którego napady wystąpią po raz pierwszy lubich częstość się zwiększy.
- wystąpiła u niego mania;
- ma tendencję do krwawień lub siniaków; - ma małe stężenie sodu we krwi;
- ma 65 lat lub więcej;
- ma ciężką chorobę nerek;
- ma ciężką chorobę wątroby lubchorobę wątroby zwaną marskością;
- ma obecnie lub miał w przeszłości podwyższone ciśnienie w oku lub jaskrę. Jeśli w trakcie leczenia pojawia się ból oczu i niewyraźne widzenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetynę, mogą również doświadczyć uczucia agresji, pobudzenia, złości i drażliwości. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą niekiedy wystąpić myśli osamookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowanialeków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie,zazwyczaj po dwóch tygodniach, a niekiedy później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne, jeśli:- u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa;- pacjent jest młodą osobą dorosłą.
Informacje z badań klinicznych wskazują na wzrost ryzyka zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 lat z chorobami psychicznymi leczonymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpią myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa,powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać siępoinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich oprzeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić te osoby o informowanie go, jeśli zauważą, że depresjalub zaburzenia lękowe się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu pacjenta..
Dzieci i młodzież
Lek Brintellix nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze względu na brakinformacji. Leku Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, ze względu nabrak wykazanej skuteczności jego stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku Brintellix umłodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie 4.
Lek Brintellix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
91
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:- fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji, zwane nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy); nie wolno stosować żadnego z tych leków wraz z lekiem Brintellix. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, musi odczekać 14 dni zanim rozpocznie przyjmowanie leku Brintellix. Po przerwaniu leczenia lekiem Brintellix należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków.
- moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona).- linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych).- lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan.- leki obniżające stężenie sodu.
- ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń).- karbamazepina, fenytoina (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób).- warfaryna, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).
Leki zwiększające ryzyko napadów drgawkowych:
- sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”. - tramadol (silny lek przeciwbólowy).
- meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii).- bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie).- fluoksetyna, paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI/SNRI, leki trójpierścieniowe.
- ziele dziurawca( Hypericum perforatum) (lek stosowany w leczeniu depresji).- chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
- chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych
należące do grup leków zwanych fenotiazynami, tioksantenami, butyrofenonami).
Należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o przyjmowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionychleków, ponieważ lekarz prowadzący powinien wiedzieć, że pacjent jest już narażony na ryzykonapadów padaczkowych.
Jeśli u pacjenta w trakcie stosowania leku Brintellix wykonywane jest badanie przesiewowe moczu,w przypadku stosowania pewnych metod analitycznych może wystąpić dodatni wynik na obecnośćmetadonu, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje metadonu. W takiej sytuacji można wykonać bardziejswoisty test.
Stosowanie leku Brintellix z alkoholem
Jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Brintellix nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uważa, iż jest to bezwzględnie konieczne.
Pacjentki, które w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyjmowały leki na depresję, w tym Brintellix,powinny być świadome ryzyka wystąpienia u noworodka następujących objawów: trudności woddychaniu, sinego zabarwienia skóry, napadów drgawkowych, zmiany temperatury ciała, trudności z
92
pobieraniem pokarmu, wymiotów, małego stężenia cukru we krwi, sztywności lub wiotkości mięśni,wzmożonych odruchów, drżenia, drżączki, drażliwości, letargu, ciągłego płaczu, senności i trudnościze snem. Jeśli u noworodka występuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Brintellix. Leki takie jak Brintellixstosowane podczas ciąży, a zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzykowystąpienia ciężkiej choroby zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodków (PPHN),powodującej u dziecka przyspieszony oddech i siny kolor skóry. Objawy te zazwyczaj występują wciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Jeśli objawy takie wystąpią, należy natychmiast powiedziećo tym położnej i (lub) lekarzowi.
Karmienie piersią
Należy spodziewać się, że składniki leku Brintellix będą przenikać do mleka kobiecego. Nie należystosować leku Brintellix podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinnaprzerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści zkarmienia dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenialekiem Brintellix lub po zmianie dawki, gdyż zgłaszano działania niepożądane, takie jak zawrotygłowy.
Lek Brintellix zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek Brintellix
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny w pojedynczej dawce dobowej udorosłych w wieku poniżej 65 lat. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mgwortioksetyny na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny na dobę w zależnościod odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Dla osób w wieku 65 lat lub starszych dawka początkowa wynosi 5 mg wortioksetyny raz na dobę.
Sposób podawania
Należy przyjąć jedną tabletkę popijając szklanką wody.Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Czas trwania leczenia
Należy przyjmować lek Brintellix tak długo, jak to zalecił lekarz.
Należy nadal przyjmować Brintellix, nawet jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak pacjent poczuje się lepiej.
93
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Brintellix
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanieleku i wszelkie pozostałe tabletki. Należy postąpić tak, nawet jeśli nie występują żadne objawydyskomfortu. Objawami przedawkowania są zawroty głowy, nudności, biegunka, uczuciedyskomfortu w żołądku, swędzenie całego ciała, senność i zaczerwienienie twarzy.
Po przyjęciu dawek kilkakrotnie przekraczających zalecaną dawkę zgłaszano napady drgawkowei rzadko występującą chorobę o nazwie zespół serotoninowy.
Pominięcie przyjęcia leku Brintellix
Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celuuzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Brintellix
Nie należy przerywać przyjmowania leku Brintellix bez porozumienia z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Obserwowane działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i występowały w ciągupierwszych dwóch tygodni leczenia. Reakcje były zwykle przejściowe i nie prowadziły do przerwanialeczenia.
Niżej wymienione działania niepożądane były zgłaszane z następującą częstością.
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób - nudności
Często: mogą występować maksymalnie u 1 na 10 osób- biegunka, zaparcie, wymioty- zawroty głowy
- swędzenie całego ciała - dziwne sny
Niezbyt często: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 osób - zaczerwienienie twarzy
- nocne poty
Rzadko: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1000 osób
- powiększone źrenice (rozszerzenie źrenic), co może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry (patrz
punkt 2)
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych- zbyt mała ilość sodu we krwi (objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, senność, silne zmęczenie, nudności lub wymioty; poważniejsze objawy to: omdlenia, drgawki lub upadki)
94
- zespół serotoninowy (patrz punkt 2)
- reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie, powodując obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu oraz/lub nagły spadek ciśnienia krwi (przez co pacjent odczuwa zawroty głowy lub ma poczucie pustki w głowie)
- pokrzywka
- nadmierne lub niewyjaśnione krwawienie (w tym siniaczenie, krwawienie z nosa, krwawienia
z przewodu pokarmowego i pochwy) - wysypka
- problemy ze snem (bezsenność)
- pobudzenie i agresja. W razie wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się
z lekarzem (patrz punkt 2).
U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.
Dodatkowe działania niepożądane u młodzieży
Działania niepożądane wortioksetyny u młodzieży były podobne do obserwowanych u osóbdorosłych, z wyjątkiem zdarzeń związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi, którezgłaszano częściej u młodzieży niż u osób dorosłych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienioneg
o w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Brintellix
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Brintellix
- Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Każda tabletka powlekana zawiera 15 mg
wortioksetyny (w postaci bromowodorku).
- Pozostałe składniki to mannitol (E421), mikrokrystaliczna celuloza, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), magnezu stearynian, hypromeloza, Makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).
95
Jak wygląda lek Brintellix i co zawiera opakowanie
Pomarańczowe tabletki powlekane w kształcie migdałów o wymiarach 5 x 8,4 mm (tabletki), z napisem “TL” po jednej stronie i “15” po drugiej stronie tabletki.
Lek Brintellix tabletki powlekane 15 mg jest dostępny w blistrach po 14, 28, 56, 56 x 1, 98, 98 x 1, 490 (5 x (98x1)) tabletek oraz w pojemnikach po 100 i 200 tabletek.
Opakowania po 56 x 1, 98 x 1 i 490 tabletek powlekanych zawierają blistry z pojedynczymi dawkami leku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Lundbeck S.A./N.V.
Tél/Tel: +32 2 535 797 9
Lietuva
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Danija)
България
Lundbeck Export A/S Representative Office
Tel: +359 2 962 4696
Luxembourg/Luxemburg
Lundbeck S.A.
Tél: +32 2 535 7979
Česká republika
Lundbeck Česká republika s.r.o.
Tel: +420 225 275 600
Magyarország
Lundbeck Hungaria Kft.
Tel: +36 1 4369980
Danmark
Lundbeck Pharma A/S
Tlf: +45 4371 4270
Malta
H. Lundbeck A/S
Tel: + 45 36301311
Deutschland
Lundbeck GmbH
Tel: +49 40 23649 0
Nederland
Lundbeck B.V.
Tel: +31 20 697 1901
Eesti
Lundbeck Eesti AS
Tel: + 372 605 9350
Norge
H. Lundbeck AS
Tlf: +47 91 300 800
Ελλάδα
Lundbeck Hellas S.A.
Τηλ: +30 210 610 5036
Österreich
Lundbeck Austria GmbH
Tel: +43 1 253 621 6033
España
Lundbeck España S.A.
Tel: +34 93 494 9620
Polska
Lundbeck Poland Sp. z o. o.
Tel.: + 48 22 626 93 00
96
France
Lundbeck SAS
Tél: + 33 1 79 41 29 00
Portugal
Lundbeck Portugal Lda
Tel: +351 21 00 45 900
Hrvatska
Lundbeck Croatia d.o.o.
Tel.: + 385 1 6448263
România
Lundbeck Romania SRL
Tel: +40 21319 88 26
Ireland
Lundbeck (Ireland) Limited
Tel: +353 468 9800
Slovenija
Lundbeck Pharma d.o.o.
Tel.: +386 2 229 4500
Ísland
Vistor hf.
Tel: +354 535 7000
Slovenská republika
Lundbeck Slovensko s.r.o.
Tel: +421 2 5341 42 18
Italia
Lundbeck Italia S.p.A.
Tel: +39 02 677 4171
Suomi/Finland
Oy H. Lundbeck Ab
Puh/Tel: +358 2 276 5000
Κύπρος
Lundbeck Hellas A.E
Τηλ.: +357 22490305
Sverige
H. Lundbeck AB
Tel: +46 4069 98200
Latvija
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Dānija)
United Kingdom
Lundbeck Limited
Tel: +44 1908 64 9966
Data ostatniej aktualizacji ulotki: MM/RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
97
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Brintellix 20 mg tabletki powlekane
Wortioksetyna (Vortioxetinum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
3. Jak przyjmować lek Brintellix 4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Brintellix
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
Lek Brintellix zawiera substancję czynną wortioksetynę. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.
Wykazano, że lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym smutek, napięcie wewnętrzne(uczucie lęku), zaburzenia snu (mniejsza ilość snu), zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją,poczucie braku wartości, utratę zainteresowania wykonywaniem ulubionych czynności, uczuciespowolnienia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
Kiedy nie przyjmować leku Brintellix:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki na depresję znane jako nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy lub selektywne inhibitory MAO-A. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą,jeśli pacjent:
- przyjmuje leki o tzw. działaniu serotoninergicznym, takie jak:
- tramadol (silny lek przeciwbólowy).
98
- sumatryptan i leki podobne, których nazwy substancji czynnych kończą się na “tryptan”
(stosowane w leczeniu migreny).
Przyjmowanie tych leków razem z lekiem Brintellix może zwiększyć ryzyko wystąpieniazespołu serotoninowego. Zespół ten może przebiegać z omamami, mimowolnymi skurczamimięśni, przyspieszonym biciem serca, wysokim ciśnieniem krwi, gorączką, nudnościami ibiegunką.
- miał napady drgawkowe (napady padaczkowe).
Leczenie będzie prowadzone z zachowaniem ostrożności, jeśli u pacjenta występowały napadydrgawek lub jeśli obecnie występują nieustabilizowane napady drgawek/padaczka. Stosowanieleków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych.Leczenie należy przerwać u każdego pacjenta, u którego napady wystąpią po raz pierwszy lubich częstość się zwiększy.
- wystąpiła u niego mania;
- ma tendencję do krwawień lub siniaków; - ma małe stężenie sodu we krwi;
- ma 65 lat lub więcej;
- ma ciężką chorobę nerek;
- ma ciężką chorobę wątroby lubchorobę wątroby zwaną marskością;
- ma obecnie lub miał w przeszłości podwyższone ciśnienie w oku lub jaskrę. Jeśli w trakcie leczenia pojawia się ból oczu i niewyraźne widzenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetynę, mogą również doświadczyć uczucia agresji, pobudzenia, złości i drażliwości. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą niekiedy wystąpić myśli osamookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowanialeków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie,zazwyczaj po dwóch tygodniach, a niekiedy później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne, jeśli:- u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa;- pacjent jest młodą osobą dorosłą.
Informacje z badań klinicznych wskazują na wzrost ryzyka zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 lat z chorobami psychicznymi leczonymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpią myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa,powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać siępoinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich oprzeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić te osoby o informowanie go, jeśli zauważą, że depresjalub zaburzenia lękowe się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lek Brintellix nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze względu na brakinformacji. Leku Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, ze względu nabrak wykazanej skuteczności jego stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku Brintellix umłodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie 4.
Lek Brintellix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
99
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:- fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji, zwane nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy); nie wolno stosować żadnego z tych leków wraz z lekiem Brintellix. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, musi odczekać14 dni zanim rozpocznie przyjmowanie leku Brintellix. Po przerwaniu leczenia lekiem Brintellix należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków.
- moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona). - linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych).
- lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan.- leki obniżające stężenie sodu.
- ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń).- karbamazepina, fenytoina (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób).- warfaryna, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).
Leki zwiększające ryzyko napadów drgawkowych:
- sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”. - tramadol (silny lek przeciwbólowy).
- meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii).- bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie).- fluoksetyna, paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI/SNRI, leki trójpierścieniowe.
- ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (lek stosowany w leczeniu depresji).- chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
- chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych
należące do grup leków zwanych fenotiazynami, tioksantenami, butyrofenonami).
Należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o przyjmowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionychleków, ponieważ lekarz prowadzący powinien wiedzieć, że pacjent jest już narażony na ryzykonapadów padaczkowych.
Jeśli u pacjenta w trakcie stosowania leku Brintellix wykonywane jest badanie przesiewowe moczu,w przypadku stosowania pewnych metod analitycznych może wystąpić dodatni wynik na obecnośćmetadonu, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje metadonu. W takiej sytuacji można wykonać bardziejswoisty test.
Stosowanie leku Brintellix z alkoholem
Jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Brintellix nie należy stosować w ciąży, chyba, że lekarz uważa, iż jest to bezwzględnie konieczne.
Pacjentki, które w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyjmowały leki na depresję, w tym Brintellix,powinny być świadome ryzyka wystąpienia u noworodka następujących objawów: trudności woddychaniu, sinego zabarwienia skóry, napadów drgawkowych, zmiany temperatury ciała, trudności zpobieraniem pokarmu, wymiotów, małego stężenia cukru we krwi, sztywności lub wiotkości mięśni,
100
wzmożonych odruchów, drżenia, drżączki, drażliwości, letargu, ciągłego płaczu, senności i trudnościze snem. Jeśli u noworodka występuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Brintellix. Leki takie jak Brintellixstosowane podczas ciąży, a zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzykowystąpienia ciężkiej choroby zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodków (PPHN),powodującej u dziecka przyspieszony oddech i siny kolor skóry. Objawy te zazwyczaj występują wciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Jeśli objawy takie wystąpią, należy natychmiast powiedziećo tym położnej i (lub) lekarzowi.
Karmienie piersią
Należy spodziewać się, że składniki leku Brintellix będą przenikać do mleka kobiecego. Nie należystosować leku Brintellix podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinnaprzerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści zkarmienia dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn.. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenialekiem Brintellix lub po zmianie dawki, gdyż zgłaszano działania niepożądane, takie jak zawrotygłowy.
Lek Brintellix zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek Brintellix
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny w pojedynczej dawce dobowej udorosłych w wieku poniżej 65 lat. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mgwortioksetyny na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny na dobę w zależnościod odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Dla osób w wieku 65 lat lub starszych dawka początkowa wynosi 5 mg wortioksetyny raz na dobę.
Sposób podawania
Należy przyjąć jedną tabletkę popijając szklanką wody.Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Czas trwania leczenia
Należy przyjmować lek Brintellix tak długo, jak to zalecił lekarz.
Należy nadal przyjmować Brintellix nawet, jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak pacjent poczuje się lepiej.
101
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Brintellix
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanieleku i wszelkie pozostałe tabletki. Należy postąpić tak, nawet jeśli nie występują żadne objawydyskomfortu. Objawami przedawkowania są zawroty głowy, nudności, biegunka, uczuciedyskomfortu w żołądku, swędzenie całego ciała, senność i zaczerwienienie twarzy.
Po przyjęciu dawek kilkakrotnie przekraczających zalecaną dawkę zgłaszano napady drgawkowe i rzadko występującą chorobę o nazwie zespół serotoninowy.
Pominięcie przyjęcia leku Brintellix
Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celuuzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Brintellix
Nie należy przerywać przyjmowania leku Brintellix bez porozumienia z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Obserwowane działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i występowały w ciągupierwszych dwóch tygodni leczenia. Reakcje były zwykle przejściowe i nie prowadziły do przerwanialeczenia.
Niżej wymienione działania niepożądane były zgłaszane z następującą częstością.
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób - nudności
Często: mogą występować maksymalnie u 1 na 10 osób- biegunka, zaparcie, wymioty- zawroty głowy
- swędzenie całego ciała - dziwne sny
Niezbyt często: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 osób - zaczerwienienie twarzy
- nocne poty
Rzadko: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1000 osób
- powiększone źrenice (rozszerzenie źrenic), co może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry (patrz
punkt 2)
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych- zbyt mała ilość sodu we krwi (objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, senność, silne zmęczenie, nudności lub wymioty; poważniejsze objawy to: omdlenia, drgawki lub upadki)
- zespół serotoninowy (patrz punkt 2)
102
- reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie, powodując obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu oraz/lub nagły spadek ciśnienia krwi (przez co pacjent odczuwa zawroty głowy lub ma poczucie pustki w głowie)
- pokrzywka
- nadmierne lub niewyjaśnione krwawienie (w tym siniaczenie, krwawienie z nosa, krwawienia
z przewodu pokarmowego i pochwy) - wysypka
- problemy ze snem (bezsenność)pobudzenie i agresja. W razie wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem (patrz punkt 2).
U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.
Dodatkowe działania niepożądane u młodzieży
Działania niepożądane wortioksetyny u młodzieży były podobne do obserwowanych u osóbdorosłych, z wyjątkiem zdarzeń związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi, którezgłaszano częściej u młodzieży niż u osób dorosłych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienioneg
o w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Brintellix
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Brintellix
- Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg
wortioksetyny (w postaci bromowodorku).
- Pozostałe składniki to mannitol (E421), mikrokrystaliczna celuloza, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), magnezu stearynian, hypromeloza, Makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172).
Jak wygląda lek Brintellix i co zawiera opakowanie
Czerwone tabletki powlekane w kształcie migdałów o wymiarach 5 x 8,4 mm (tabletki), z napisem “TL” po jednej stronie i “20” po drugiej stronie tabletki.
103
Lek Brintellix tabletki powlekane 20 mg jest dostępny w blistrach po 14, 28, 56, 56x1, 98, 98x1, 126 (9x14), 490 (5x(98x1)) tabletek oraz w pojemnikach po 100 i 200 tabletek.
Opakowania po 56 x1, 98 x1 i 490 tabletek powlekanych zawierają blistry z pojedynczymi dawkami leku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Lundbeck S.A./N.V.
Tél/Tel: +32 2 535 7979
Lietuva
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Danija)
България
Lundbeck Export A/S Representative Office
Tel: +359 2 962 4696
Luxembourg/Luxemburg
Lundbeck S.A.
Tél: +32 2 535 7979
Česká republika
Lundbeck Česká republika s.r.o.
Tel: +420 225 275 60
Magyarország
Lundbeck Hungaria Kft.
Tel: +36 1 4369980
Danmark
Lundbeck Pharma A/S
Tlf: +45 4371 4270
Malta
H. Lundbeck A/S
Tel: + 45 36301311
Deutschland
Lundbeck GmbH
Tel: +49 40 23649 0
Nederland
Lundbeck B.V.
Tel: +31 20 697 1901
Eesti
Lundbeck Eesti AS
Tel: + 372 605 9350
Norge
H. Lundbeck AS
Tlf: +47 91 300 800
Ελλάδα
Lundbeck Hellas S.A.
Τηλ: +30 210 610 5036
Österreich
Lundbeck Austria GmbH
Tel: +43 1 253 621 6033
España
Lundbeck España S.A.
Tel: +34 93 494 9620
Polska
Lundbeck Poland Sp. z o. o.
Tel.: + 48 22 626 93 00
France
Lundbeck SAS
Tél: + 33 1 79 41 29 00
Portugal
Lundbeck Portugal Lda
Tel: +351 21 00 45 900
104
Hrvatska
Lundbeck Croatia d.o.o.
Tel.: + 385 1 6448263
România
Lundbeck Romania SRL
Tel: +40 21319 88 26
Ireland
Lundbeck (Ireland) Limited
Tel: +353 468 9800
Slovenija
Lundbeck Pharma d.o.o.
Tel.: +386 2 229 4500
Ísland
Vistor hf.
Tel: +354 535 7000
Slovenská republika
Lundbeck Slovensko s.r.o.
Tel: +421 2 5341 42 18
Italia
Lundbeck Italia S.p.A.
Tel: +39 02 677 4171
Suomi/Finland
Oy H. Lundbeck Ab
Puh/Tel: +358 2 276 5000
Κύπρος
Lundbeck Hellas A.E
Τηλ.: +357 22490305
Sverige
H. Lundbeck AB
Tel: +46 4069 98200
Latvija
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Dānija)
United Kingdom
Lundbeck Limited
Tel: +44 1908 64 9966
Data ostatniej aktualizacji ulotki: MM/RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
105
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Brintellix 20 mg/ml krople doustne, roztwór
Wortioksetyna (Vortioxetinum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
3. Jak przyjmować lek Brintellix 4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Brintellix
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Brintellix i w jakim celu się go stosuje
Lek Brintellix zawiera substancję czynną wortioksetynę. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi.
Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.
Wykazano, że lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym smutek, napięcie wewnętrzne(uczucie lęku), zaburzenia snu (mniejsza ilość snu), zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją,poczucie braku wartości, utratę zainteresowania wykonywaniem ulubionych czynności, uczuciespowolnienia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Brintellix
Kiedy nie przyjmować leku Brintellix:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki na depresję znane jako nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy lub selektywne inhibitory MAO-A. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą,jeśli pacjent:
- przyjmuje leki o tzw. działaniu serotoninergicznym, takie jak:
- tramadol (silny lek przeciwbólowy)
106
- sumatryptan i leki podobne, których nazwy substancji czynnych kończą się na “tryptan”
(stosowane w leczeniu migreny).
Przyjmowanie tych leków razem z lekiem Brintellix może zwiększyć ryzyko wystąpieniazespołu serotoninowego. Zespół ten może przebiegać z omamami, mimowolnymi skurczamimięśni, przyspieszonym biciem serca, wysokim ciśnieniem krwi, gorączką, nudnościami ibiegunką.
- miał napady drgawkowe (napady padaczkowe).
Leczenie będzie prowadzone z zachowaniem ostrożności, jeśli u pacjenta występowały napadydrgawek lub jeśli obecnie występują nieustabilizowane napady drgawek/padaczka. Stosowanieleków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych.Leczenie należy przerwać u każdego pacjenta, u którego napady wystąpią po raz pierwszy lubich częstość się zwiększy.
- wystąpiła u niego mania;
- ma tendencję do krwawień lub siniaków; - ma małe stężenie sodu we krwi;
- ma 65 lat lub więcej;
- ma ciężką chorobę nerek;
- ma ciężką chorobę wątroby lubchorobę wątroby zwaną marskością;
- ma obecnie lub miał w przeszłości podwyższone ciśnienie w oku lub jaskrę. Jeśli w trakcie leczenia pojawia się ból oczu i niewyraźne widzenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetynę, mogą również doświadczyć uczucia agresji, pobudzenia, złości i drażliwości. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą niekiedy wystąpić myśli osamouszkodzeniu się lub popełnieniu samobójstwa. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciustosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero popewnym czasie, zazwyczaj po dwóch tygodniach, a niekiedy później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne, jeśli:- u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa;- pacjent jest młodą osobą dorosłą.
Informacje z badań klinicznych wskazują na wzrost ryzyka zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 lat z chorobami psychicznymi leczonymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpią myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa,powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać siępoinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich oprzeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić te osoby o informowanie go, jeśli zauważą, że depresjalub zaburzenia lękowe się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lek Brintellix nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze względu na brakinformacji. Leku Brintellix nie należy stosować u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, ze względu nabrak wykazanej skuteczności jego stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku Brintellix umłodzieży w wieku od 12 do 17 lat opisano w punkcie 4.
Lek Brintellix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
107
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:- fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji, zwane nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy); nie wolno stosowaćżadnego z tych leków wraz z lekiem Brintellix. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, musi odczekać14 dni zanim rozpocznie przyjmowanie leku Brintellix. Po przerwaniu leczenia lekiem Brintellix należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków.
- moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona). - linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych).
- lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan.- leki obniżające stężenie sodu.
- ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń).- karbamazepina, fenytoina (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób).- warfaryna, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).
Leki zwiększające ryzyko napadów drgawkowych:
- sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”. - tramadol (silny lek przeciwbólowy).
- meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii).- bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie).- fluoksetyna, paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI/SNRI, leki trójpierścieniowe.
- ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (lek stosowany w leczeniu depresji).- chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
- chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych
należące do grup leków zwanych fenotiazynami, tioksantenami, butyrofenonami).
Należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu o przyjmowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionychleków, ponieważ lekarz prowadzący powinien wiedzieć, że pacjent jest już narażony na ryzykonapadów padaczkowych.
Jeśli u pacjenta w trakcie stosowania leku Brintellix wykonywane jest badanie przesiewowe moczu,w przypadku stosowania pewnych metod analitycznych może wystąpić dodatni wynik na obecnośćmetadonu, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje metadonu. W takiej sytuacji można wykonać bardziejswoisty test.
Stosowanie leku Brintellix z alkoholem
Jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Brintellix nie należy stosować w ciąży, chyba, że lekarz uważa, iż jest to bezwzględnie konieczne.
Pacjentki, które w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyjmowały leki na depresję, w tym Brintellix,powinny być świadome ryzyka wystąpienia u noworodka następujących objawów: trudności woddychaniu, sinego zabarwienia skóry, napadów drgawkowych, zmiany temperatury ciała, trudności zpobieraniem pokarmu, wymiotów, małego stężenia cukru we krwi, sztywności lub wiotkości mięśni,
108
wzmożonych odruchów, drżenia, drżączki, drażliwości, letargu, ciągłego płaczu, senności i trudnościze snem. Jeśli u noworodka występuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Brintellix. Leki takie jak Brintellixstosowane podczas ciąży, a zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzykowystąpienia ciężkiej choroby zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodków (PPHN),powodującej u dziecka przyspieszony oddech i siny kolor skóry. Objawy te zazwyczaj występują wciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Jeśli objawy takie wystąpią, należy natychmiast powiedzieć
Karmienie piersią
Należy spodziewać się, że składniki leku Brintellix będą przenikać do mleka kobiecego. Nie należystosować leku Brintellix podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinnaprzerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Brintellix, biorąc pod uwagę korzyści zkarmienia dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brintellix nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenialekiem Brintellix lub po zmianie dawki gdyż zgłaszano działania niepożądane, takie jak zawrotygłowy.
Lek Brintellix zawiera etanol
Ten lek zawiera 85 mg alkoholu (96% etanolu) w każdym ml, co jest równoważne 10,1% stężeniu obj.Ilość alkoholu w 1 ml tego leku jest równoważna mniej niż 3 ml piwa lub 1 ml wina.Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
3. Jak przyjmować lek Brintellix
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Brintellix wynosi 10 mg wortioksetyny w pojedynczej dawce dobowej udorosłych w wieku poniżej 65 lat. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mgwortioksetyny na dobę lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny na dobę w zależnościod odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Dla osób w wieku 65 lat lub starszych dawka początkowa wynosi 5 mg wortioksetyny raz na dobę.
5 mg odpowiada 5 kroplom.10 mg odpowiada 10 kroplom.15 mg odpowiada 15 kroplom.20 mg odpowiada 20 kroplom.
Sposób podawania
Brintellix jest przeznaczony do podawania doustnego
Krople można mieszać z wodą, sokiem lub innymi napojami bezalkoholowymi. Kropli doustnych Brintellix nie należy mieszać z innymi produktami leczniczymi.
Odwrócić butelkę do góry nogami. Jeśli nie pojawią się żadne krople, lekko postukać w butelkę, abypłyn zaczął wypływać.
109
Czas trwania leczenia
Należy przyjmować lek Brintellix tak długo, jak to zalecił lekarz.
Należy nadal przyjmować Brintellix nawet, jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak pacjent poczuje się lepiej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Brintellix
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktowaćsię z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą butelkę icały pozostały roztwór. Należy postąpić tak, nawet jeśli nie występują żadne objawy dyskomfortu.Objawami przedawkowania są zawroty głowy, nudności, biegunka, uczucie dyskomfortu w żołądku,swędzenie całego ciała, senność i zaczerwienienie twarzy.
Po przyjęciu dawek kilkakrotnie przekraczających zalecaną dawkę zgłaszano napady drgawkowe i rzadko występującą chorobę o nazwie zespół serotoninowy.
Pominięcie przyjęcia leku Brintellix
Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celuuzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Brintellix
Nie należy przerywać przyjmowania leku Brintellix bez porozumienia z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Obserwowane działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i występowały w ciągupierwszych dwóch tygodni leczenia. Reakcje były zwykle przejściowe i nie prowadziły do przerwanialeczenia.
Niżej wymienione działania niepożądane były zgłaszane z następującą częstością.
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób - nudności
Często: mogą występować maksymalnie u 1 na 10 osób- biegunka, zaparcie, wymioty- zawroty głowy
- swędzenie całego ciała - dziwne sny
Niezbyt często: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 osób
110
- zaczerwienienie twarzy- nocne poty
Rzadko: mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1000 osób
- powiększone źrenice (rozszerzenie źrenic), co może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry (patrz
punkt 2)
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych- zbyt mała ilość sodu we krwi (objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, senność, silne zmęczenie, nudności lub wymioty; poważniejsze objawy to: omdlenia, drgawki lub upadki)
- zespół serotoninowy (patrz punkt 2)
- reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie, powodując obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu oraz/lub nagły spadek ciśnienia krwi (przez co pacjent odczuwa zawroty głowy lub ma poczucie pustki w głowie)
- pokrzywka
- nadmierne lub niewyjaśnione krwawienie (w tym siniaczenie, krwawienie z nosa, krwawienia
z przewodu pokarmowego i pochwy) - wysypka
- problemy ze snem (bezsenność)pobudzenie i agresja. W razie wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem (patrz punkt 2).
U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.
Dodatkowe działania niepożądane u młodzieży
Działania niepożądane wortioksetyny u młodzieży były podobne do obserwowanych u osóbdorosłych, z wyjątkiem zdarzeń związanych z bólem brzucha i myślami samobójczymi, którezgłaszano częściej u młodzieży niż u osób dorosłych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienioneg
o w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Brintellix
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Krople należy zużyć w ciągu 8 tygodni po pierwszym otwarciu.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
111
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Brintellix
- Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Każda kropla roztworu zawiera 1 mg wortioksetyny
(w postaci (D,L)-mleczanu).
- Pozostałe składniki to hydroksypropylobetadeks, etanol (96 procent) i woda oczyszczona.
Jak wygląda lek Brintellix i co zawiera opakowanie
Krople doustne, roztwór.
Roztwór jest przezroczysty, prawie bezbarwny lub żółtawy.
Brintellix krople doustne, roztwór jest dostępny w butelkach po 20 ml ze szkła bursztynowegoz zakrętką z kroplomierzem (zamknięcie chroniące przed dostępem dzieci).Każda butelka zawiera 15 ml produktu Brintellix krople doustne, roztwór.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
H. Lundbeck A/SOttiliavej 92500 ValbyDania
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Lundbeck S.A./N.V.
Tél/Tel: +32 2 535 7979
Lietuva
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Danija)
България
Lundbeck Export A/S Representative Office
Tel: +359 2 962 4696
Luxembourg/Luxemburg
Lundbeck S.A.
Tél: +32 2 535 7979
Česká republika
Lundbeck Česká republika s.r.o.
Tel: +420 225 275 600
Magyarország
Lundbeck Hungaria Kft.
Tel: +36 1 4369980
Danmark
Lundbeck Pharma A/S
Tlf: +45 4371 4270
Malta
H. Lundbeck A/S
Tel: + 45 36301311
Deutschland
Lundbeck GmbH
Tel: +49 40 23649 0
Nederland
Lundbeck B.V.
Tel: +31 20 697 1901
Eesti
Lundbeck Eesti AS
Tel: + 372 605 9350
Norge
H. Lundbeck AS
Tlf: +47 91 300 800
112
Ελλάδα
Lundbeck Hellas S.A.
Τηλ: +30 210 610 5036
Österreich
Lundbeck Austria GmbH
Tel: +43 1 253 621 6033
España
Lundbeck España S.A.
Tel: +34 93 494 9620
Polska
Lundbeck Poland Sp. z o. o.
Tel.: + 48 22 626 93 00
France
Lundbeck SAS
Tél: + 33 1 79 41 29 00
Portugal
Lundbeck Portugal Lda
Tel: +351 21 00 45 900
Hrvatska
Lundbeck Croatia d.o.o.
Tel.: + 385 1 6448263
România
Lundbeck Romania SRL
Tel: +40 21319 88 26
Ireland
Lundbeck (Ireland) Limited
Tel: +353 468 9800
Slovenija
Lundbeck Pharma d.o.o.
Tel.: +386 2 229 4500
Ísland
Vistor hf.
Tel: +354 535 7000
Slovenská republika
Lundbeck Slovensko s.r.o.
Tel: +421 2 5341 42 18
Italia
Lundbeck Italia S.p.A.
Tel: +39 02 677 4171
Suomi/Finland
Oy H. Lundbeck Ab
Puh/Tel: +358 2 276 5000
Κύπρος
Lundbeck Hellas A.E
Τηλ.: +357 22490305
Sverige
H. Lundbeck AB
Tel: +46 4069 98200
Latvija
H. Lundbeck A/S
Tel: +45 36301311(Dānija)
United Kingdom
Lundbeck Limited
Tel: +44 1908 64 9966
Data ostatniej aktualizacji ulotki: MM/RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
113